آخرین اخبار
ارسال به دوستان

خواب آرام با دم كرده سنبل الطیب

شب قبل از آنكه به بستر بروید یك یا دو فنجان از دم ‌كرده سنبل‌ الطیب را بنوشید و به رختخواب بروید و در خواب عمیقی فرو روید. این نوع مصرف در درمان اختلالات عصبی نیز موثر است.

از مهمترین خواص سنبل الطیب (Valerian) رفع ناراحتی‌های عصبی، درمان بی‌خوابی و اثر آرام‌بخشی است. در ادامه با گیاه و خواص سنبل الطیب آشنا شوید.

به گزارش نما به نقل از سلامتی، گیاه سنبل الطیب بومی اروپا و قسمت‌هایی از آسیا می‌باشد. در حال حاضر آن را در آمریکای شمالی نیز می‌کارند. اگر چه سنبل الطیب به صورت خودرو در جنگل‌ها رشد می‌کند، اما این گیاه برای مصارف دارویی کشت و زراعت نیز می‌شود، البته گفته می‌شود خواص سنبل الطیب وحشی بیشتر است.

بیشترین قسمت مورد استفاده این گیاه برای مصارف درمانی، ریشه آن می‌باشد. این گیاه به “علف گربه” نیز معروف است، زیرا گربه عاشق بوی آن است.

ریشه‌ سنبل الطیب دارای تانن، گلوکز، نشاسته، املاح منگنز، یک گلوکزید و آلکالوئید، آلفا متیل پیریل کتون (مخدر ضعیف است) و ماده انعقادی کومارین (کومارین: شل کننده خون و درمان غلظت خون و مبتلایان به آمبولی نقاط مختلف بدن) و همچنین اسیدهای مختلف است.

خواص سنبل الطیب (طبیعت و خواص درمانی)
ریشه سنبل الطیب از نظر طب قدیم ایران دارای طبع گرم و خشک است.

خواص دارویی سنبل الطیب عبارتند از:

از خواص سنبل الطیب درمان میگرن است. به این منظور ۶۰ تا ۱۰۰ گرم ریشه خشک سنبل ‌الطیب را در یک لیتر آب جوش بریزید و دم کنید و ۱۲ ساعت به حال خود واگذارید و سپس آن را صاف نموده و می‌توانید به همراه عسل و زعفران آن را بنوشید.
از خواص سنبل الطیب درمان افرادی است که فشار خون با منشا عصبی دارند.
این گیاه در معالجه مرض قند موثر است.
گرد سنبل الطیب را روی زخم‌ها بپاشید آن را التیام می‌بخشد.
برای درمان بی‌خوابی مفید است. اگر دچاری بی‌خوابی هستید یا می‌خواهید شب‌ها آرامتر و بدون کابوس بخابید، شب قبل از آنکه به بستر بروید یک یا دو فنجان از دم ‌کرده سنبل‌ الطیب را بنوشید و به رختخواب بروید و در خواب عمیقی فرو روید. این نوع مصرف در درمان اختلالات عصبی نیز موثر است.
دم کرده‌ ریشه‌ خشک سنبل الطیب، دردهای مشخص در قفسه‌ سینه و پهلو‌ها را به هر علتی باشد تسکین می‌دهد.
وقتی معده منقبض می‌شود، درد مخصوصی در شکم احساس می‌کنیم که اگر دم‌ کرده‌ سنبل الطیب را بنوشید درد را تسکین و برطرف می‌کند .
یکی از خواص سنبل الطیب، درمان قاعدگی دردناک است. برای این منظور قبل از صبحانه و ناهار و شام یک فنجان دم‌ کرده‌ ریشه‌‌ خشک سنبل الطیب را مصرف کنند، درد آن‌ها رفته رفته تسکین یافته و به کلی از بین خواهد رفت.
جهت درمان اختلالات یائسگی دم کرده‌ سنبل الطیب را مصرف کنند.
از خواص سنبل الطیب درمان سفیدی مو به علت دارا بودن منگنز است.
سنبل الطیب ضد هیجان است. سکسکه مداوم را از بین می‌برد و سردردهای ناشی از مصرف سیگار را کم می‌کند.

مضرات سنبل الطیب (عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف)
مصرف سنبل‌ الطیب به افرادی که دارای فشار خون پایین هستند، توصیه نمی‌گردد .

سنبل‌ الطیب نباید بیش از یک سال بماند در این صورت خاصیت دارویی خود را از دست می‌دهد و مصرف آن مفید و موثر نیست.

چون مصرف زیاد سنبل الطیب برای کلیه مضر است باید آن را با کتیرا خورد. همچنین در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از مصرف آن پرهیز شود.

مقدار و طرز مصرف سنبل الطیب
تعیین یک مقدار مشخص برای مصرف این گیاه، کار مشکلی است، اما در منابع مختلف علمی درباره گیاهان دارویی، چیزی حدود ۱ تا ۱۰ گرم است.

اگر از عصاره تغلیظ شده ریشه گیاه سنبل الطیب برای درمان بیماری بی‌خوابی استفاده می‌کنید، باید آن را حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب مصرف نمایید.

فرآورده های خشک شده ریشه این گیاه که به صورت ۱/۵ تا ۲ گرمی هستند، نیز باید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب مصرف شوند.

مصرف تازه این گیاه بهتر و موثرتر از مصرف ریشه خشک آن است.
ثبت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha