آخرین اخبار
ارسال به دوستان

بازار مسكن سال 96 نیز همچنان در ركود بسر خواهد برد

بازار مسكن امسال نیز همانند سالهای گذشته در ركود به سر برد.

به گزارش نما به نقل از پارسینه، دراین بین پیش بینی میشود این رکود تا شش ماهه اول سال جدید ادامه داشته باشد. هر چند که به شش ماهه دوم سال آینده نیز امید چندانی نیست. بنابراین میتوان اینگونه برآورد کرد که بازار مسکن در سال آینده نیز اوضاع و احوالی خوشی نخواهد داشت!

۴ سال از رکود در بازار مسکن می‌گذرد، رکودی که خیال رفتن در سر ندارد. به عقیده کارشناسان یکی از دلایلی که موجب رکود در بازار مسکن شده ساخت و ساز خانه‌های خالی است. اخیرا وزیر راه و شهرسازی از افزایش خانه‌های خالی در سال ۹۵ خبر داده است. به طوریکه تعداد خانه‌های خالی از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد در سال ۹۰ به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد در سال ۹۵ را محصول سوداگری در بازار مسکن اعلام کرد.

در شرایطی که به ازای ۲۴ میلیون خانوار ایرانی هم اکنون ۲۵ میلیون واحد مسکونی وجود دارد، اما آمارها حاکی است ۲۵ درصد خانه‌های ساخته شده خالی بوده و عملا مورد سکونت قرار نگرفته‌اند. اکنون بسیاری از خانه‌های خالی که طی ۵ سال اخیر پروانه ساختمانی گرفته اند در شمال شهر تهران ساخته شده‌اند که جز پشت پرده‌های سوداگرانه دلیلی دیگر ندارد.

علاوه بر آن در اطراف تهران و شهرهای جدید نیز ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر هم ساخته شده یا در حال ساخت است که همگی بیانگر پیچیدگی شرایط وضعیت در حوزه مسکن و شهرسازی کشور است. این اتفاق در پی نبود یک دولت کارآمد و شهرداری پایبند به قانون و نظام بانکی منضبط منجر به رشد سوداگران در دهه گذشته شده آنها توانستند پول‌های کلانی را از بانک‌ها گرفته و به ساخت و سازهای سوداگرانه بپردازند.

طبق آمار سال ۸۵ تعداد خانه‌های خالی ۶۱۳ هزار واحد مسکونی بوده که این رقم در سال ۹۰ به یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحد افزایش یافته است و در سال ۹۵ بر اساس اعلام مرکز آمار ایران رقم خانه‌های خالی به دو میلیون و ۵۸۷ هزار واحد مسکونی رسیده است.در این میان، اگرچه آمارها بر روی کاغذ مازاد عرضه را نشان می‌دهد اما در واقع باوجود تقاضا، متقاضیان قادر به تامین نیاز خود نیستند. مردم دچار کمبود نقدینگی هستند و قدرت خرید با توجه به رشد بیش از حد قیمت مسکن در سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است و این وضعیت رکودی هم تا زمانی که قدرت خرید پایین باشد، ادامه خواهد داشت.

این وضعیت موجب شده تا رکود بازار مسکن با گذشت چهار سال همچنان پابرجا بماند و امیدهایی که از ورود به دوران رونق مسکن مشاهده می شود نتوانند به قدر کافی قدرت گرفته و به این پیش بینی رنگ واقعیت ببخشد.

برخی افراد نسبت به رونق بازار مسکن در سال آینده خوشبین هستند، زیرا معتقدند، با ورود خانه اولی‌های صندوق یکم مسکن از خرداد سال آینده به بازار مسکن، رونق ایجاد می‌شود. ادامه یافتن روند رو به رشد معاملات بازار مسکن به زودی افرادی را که منتظر تحرک در بازار مسکن بودند وارد معامله‌های مدنظر خواهد کرد، این گمانه زنی نشان از این می‌دهد که سال ۹۵ سال پایان رکود و سال ۹۶ سال رونق بازار مسکن است.

اما در مقابل برخی از سازندگان مسکن و تحلیل‌گران بر این اعتقاد هستند که تا زمانی که اقتصاد کلان دچار مشکل است و قدرت خرید مردم نیز پایین باشد، هیچ اتفاق جدیدی بر بازار مسکن رخ نخواهد داد، چرا که سازندگان مسکن در صورتی وارد عرصه ساخت و ساز خواهند شد که از فروش واحدهای ساخته شده خود مطمئن باشند.

برخی کارشناسان مسکن نیز بر این باور هستند که از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین اگر چه زمان مناسبی برای خرید خانه است، اما معمولا در این تاریخ متقاضیان مسکن درگیر آغاز سال نو هستند و چندان خرید و فروشی هم صورت نمی گیرد.

گفتنی است که وضعیت معامله‌های مسکن در زمستان افزایش یا کاهش نداشته است، البته پیش از آغاز فصل مدارس شرایط برای اجاره دهندگان بهتر بود، که پس از آن حجم معامله‌های اجاره هم کاهش یافت و شرایط برای واحد صنفی ما مطابق با رکودی شد که در حال تجربه آن هستیم. حالا بازار خرید و فروش خانه های کمتر از ۱۰۰ متری گرم تر به نظر می‌رسد و به طور معمول بیشتر قراردادهای منعقد شده برای چنین خانه‌هایی است. البته با توجه به شرایط نامناسب خرید و فروش و عدم اعتماد به بازار معامله‌گران منتظر شرایط بهتر در بازار هستند. ضمن اینکه بازار زمستان بیشتر برای اجاره تمایل داشت و این حالت هم رفته رفته به حالت اشباع رسید.

بدین ترتیب سال ۹۵ در حالی به انتها نزدیک می‌شود که بخش مسکن همچنان در رکود به سر می برد و بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار نمی‌رود بخش مسکن حتی تا تابستان سال آینده از رکود خارج شود. همچنین پیش بینی می‌شود حجم خرید و فروش در بهار بیشتر شود، این افزایش معامله‌ها هم ممکن است، با افزایش قیمتی همراه باشد. اما مشخص نیست که تا چه میزان از این پیش بینی‎ها رنگ واقعیت به خود بگیرد.
ثبت: ۱۳۹۵/۱۲/۳۰

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha