آخرین اخبار
ارسال به دوستان

رئیس هیأت مركزی نظارت بر انتخابات شوراها در گفتگو با نما :

588 نفر در روزهای پایانی تبلیغات انتخابات شوراها تایید صلاحیت شدند /رقابت 265 هزار داوطلب برای تصاحب كرسی شوراها در كشور

محمودی‌ شاه‌نشین گفت :در شهرها از مجموع 55 هزار نفری كه در شهرها ثبت نام كرده بودند ، 46 هزار نفر تایید صلاحیت شدند و در روستاها هماز 231 هزار نفر ثبت نام كننده 219100 نفر تایید صلاحیت نهایی شدند.

محمد محمودی‌ شاه‌نشین رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در گفتگو با خبرنگار نما درباره رسیدگی های نهایی به روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت :از مجموع ۲۸۶هزار ثبت نام کننده در انتخابات حدود 265 هزار نفر حدود 92 درصد داوطلبان تایید قطعی صلاحیت شدند ، که در شهرها از مجموع 55 هزار نفری که در شهرها ثبت نام کرده بودند ، 46 هزار نفر تایید صلاحیت شدند و در روستاها هماز 231 هزار نفر ثبت نام کننده 219100 نفر تایید صلاحیت نهایی شدند.
رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، تعداد کرسی‌های شوراهای روستا را ۱۲۰ هزار و ۸۷۳ کرسی اعلام کرد و افزود: در سطح شوراهای شهر نیز ۶۷۳۷ کرسی مورد رقابت قرار دارد ، اگر به کرسی های که در کشور داریم نگاهی بیاندازیم در روستا ها به ازای هر کرسی ما نزدیک دو نفر داریم و در شهرها حدود هفت نفر برای هر کرسی رقابت می کنند.
از مجموع 67 هزار شعبه ای که ما در کشور داریم حدود ۹ هزار و ۷۵۳ شعبه نیز بصورت تمام الکترونیکی برگزار می شود که نزدیک به 147 حوزه انتخابی می شود یعنی 147 شهری که شوراهای 7 یا 9 نفره دارد ، ما کل حوزه های شهری مان 1241 شهر و حوزه های روستایی ما 38558 روستا نیز حوزه انتخابیه خواهند داشت.
نماینده مردم شهریار قدس و ملارد در مجلسبا اشاره به ضرورت بازنگری در قانون انتخابات گفت:واقعیت این است که قانون نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را به مجلس سپرده است بعضا دوستان ما یک اشتباه برداشتی می کنند و فکر می کنند برگزاری این انتخابات را بر عهده نماینده مجلس گذاشته شده ، در حالی که نظارت بر عهده نمایندگان مجلس نیست به عهده مجلس شورای اسلامی است که مجلس از کمیسیونهای شوراها و کمیسیون اصل 90 ، 5 نفر را به رای نمایندگان در صحن انتخاب می کنند،و این 5 نفر می شوند هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و آنها مامور می شوند در هر استانی 3 نفر را انتخاب کنند از مجامع استانی که آنها هیئت ها بروند از میان معتمدین هیئت های نظارت استانی را شکل دهند.
پس هئیت های نظارت شهرها و بخش ها معتمدین مردم هستند و نمایندگان مجلس نیستند این اشتباه می شود که افرادی می گویند مجلس هم خودش رد می کند و هم خودش تایید که حرف مناسبی نیست البته من هم معتقدم باید قانون اصلاح شود و مجموعه ای از دوستان برای نظارت در دستگاههای قضایی ، آموزش و پرورش هیئت های حل اختلاف اینها سازماندهی شوند که نظارت بدون سلیقه افراد و اشخاص انجام گردد.
رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با اشاره به بررسی شکایات برخی داوطلبان در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت در زمان برگزاری انتخابات نیز در هر حوزه قضایی یک شعبه اختصاصی برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی پیش بینی شده است :امسال هم به همین ترتیب هیئت های اجرایی رسیدگی های اولیه را کردند هیئت های نظارت شهرستانها بر این نظارت صحه گذاشتند و آنها که در فرآیند رعایت نشده بود کنار گذاشتند استانها به شکایات شهرستانها رسیدگی کردند و در نهایت 1400 شکایت به هئیت مرکزی رسید و هئیت مرکزی طی 4 ساله که بعضا تا آنجایی که می توانست شکایات را بررسی کرد .
در مجموع نزدیک 588 نفر از این شکایات را وارد دانست و تایید صلاحیت کرد و به حوزه ها اعلام رسمی کرد با این شرایط من فکر می کنم تا آنجایی که امکان داشته رسیدگی به پرونده ها انجام و نتایج آن به داوطلبان اعلام شده است.
وی ادامه داد: ۳۷ نفر نیز در هیئت‌های نظارت استانی و شهرستانی تایید صلاحیت شده بودند، اما از طریق دادستانی و وزارت اطلاعات سوابق آنان مشخص شد و بر اساس این اطلاعات آنان حق ورود به انتخابات را نداشتند و رد صلاحیت شدند.
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌ها تأکیدکرد: ما بر اساس فرمایشات صریح و روشن مقام معظم رهبری وظیفه داریم تا فضایی را فراهم کنیم که انتخابات مردمی باشد و اینکه بر نظام مردم سالاری اصرار داریم باید آن را اثبات کنیم و انتخابات هم به دست خود مردم برگزار شود.
وی افزود: امار بالای تأیید صلاحیت شده‌ها نشان می‌دهد که تلاش‌های هیئت نظارت بر این است که فضا را برای ورود مردم باز بگذارند و خود مردم تشخیص بدهند که چه کسی صلاحیت اداره شهر و روستا را دارد.
ثبت: ۱۳۹۶/۲/۲۷

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha