آخرین اخبار
ارسال به دوستان

افزایش 50 درصدی قیمت سوخت در كره‌شمالی

خبرگزاری رویترز گزارش داد به دنبال اقدام اخیر شركت نفت دولتی چین در متوقف كردن فروش سوخت به كره‌شمالی قیمت گازوئیل و بنزین در این كشور در هفته‌های اخیر افزایش شدیدی پیدا كرده است.

به گزارش نما، طبق گزارشی که رویترز در تاریخ ۲۸ ژوئن با استناد به اطلاعات بررسی شده و مصاحبه با یک تبعه فراری کره شمالی منتشر کرد، شرکت نفت دولتی چین (CNPC) طی یک یا دو ماه فروش گازوئیل و بنزین به کره شمالی را به سبب افزایش فشارهای بین‌المللی بر پیونگ یانگ در ارتباط با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای‌اش متوقف کرده است.

خبرگزاری رویترز با تحلیل یکسری اطلاعات جمع آوری شده توسط یک وب‌سایت تحت مدیریت اتباع فراری کره شمالی به نام وب‌سایت دیلی ان کی گزارش داد که در شهر پیونگ یانگ و همچنین در شهرهای سینویجو و هایسان قیمت بنزینی که از سوی فروشندگان خصوصی فروخته می‌شود به ۲.۱۸ دلار بر هر لیتر تا تاریخ ۵ ژوئیه رسیده بود که در مقایسه با قیمت ۱.۴۶ دلاری برای هر کیلو مربوط به تاریخ ۲۱ ژوئن افزایش ۵۰ درصدی داشته است.

کانگ می جین، یکی از این فراری‌ها که مدعی گفت‌وگوهای منظم با منابع بازاری در داخل کره شمالی است و درباره قیمت‌های کالاها و خدمات در این کشور افشاگری می‌کند، گفت: این افزایش شدید قیمت سوخت در کره شمالی در ابتدا بر اثر شایعه محدود شدن فروش نفت چین به این کشور اتفاق افتاد که بعدا این شایعه تایید شد.

این در حالی است که کره شمالی اکثر سوخت مورد نیاز خود را از چین تهیه می‌کند و مقادیری نیز از روسیه دریافت می‌کند.

تداوم این توقف از سوی چین تامین ضروری گازوئیل و بنزین در کره شمالی را تهدید کرده و این کشور را مجبور به جستجو برای منابع جایگزین خواهد کرد.

همچنین اطلاعات نشان می‌دهند که قیمت بنزین در کره شمالی تا تاریخ ۱۲ ژوئیه به ۲.۰۵ دلار برای هر کیلوگرم تخفیف پیدا کرده اما همچنان نسبت به قیمت متوسط یک دلار در هر کیلوگرم که در ابتدای سال جاری میلادی وجود داشت دو برابر بیشتر است.
ثبت: ۱۳۹۶/۴/۲۶

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha