آخرین اخبار
ارسال به دوستان

واكنش برخی از نمایندگان به طرح مقابله با آمریكا

رئیس كمیته هسته‌ای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاكید كرد كه این طرح ناقض برجام نیست بلكه به دنبال تقویت نیروهای مسلح، دستگاه دیپلماسی و سازمان انرژی اتمی است.

به گزارش نما، وی با اشاره به تایید آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای مبنی بر اجرای تعهدات ایران در برجام گفت: براساس این شش گزارش، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل کرده است. آنچه اکنون آشکار است این که طرف مقابل به وظیفه و تعهداتش عمل نکرده است. پس ما این طرح را برای جبران کوتاهی‌ها آماده کردیم که از جنس نقض برجام نیز نیست.

ذوالنوری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بنا ندارد ناقض برجام باشد تا همه دنیا تعهدات ایران را بفهمند و در نهایت رو سیاهی به ذغال بماند، پس امروز حداقل‌ترین کار رای قاطع به این طرح است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکایی‌ها با حفظ سایه سنگین تحریم و ایجاد ترس و ارعاب نمی‌خواهند اجازه دهند که ما اواکنش ز امتیازات برجام برخوردار شویم. این طرح برای مقابله با حرکت آمریکایی‌ها است که توان دفاعی ما را نشانه گرفته‌اند به همین دلیل پیش بینی تقویت نیروهای مسلح لحاظ شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در این طرح غنی سازی اورانیوم بدون خروج از برجام در نظر گرفته شده است بدان معنا که با وجودی که ما بیش از 3.67 درصد بیشتر نمی‌توانیم در غنی سازی اورانیوم حرکت کنیم ولی می‌توانیم در اکتشاف و استخراج اورانیوم و تبدیل آن در مراکزی مثل اصفهان و غنی سازی در سقف 300 کیلو سالانه حرکت کنیم. موضوعی که به تقویت سازمان انرژی اتمی منوط است.

ذوالنوری توضیح داد: برای تامین اورانیوم دو راه وجود دارد،‌ اولین راه وارد کردن اورانیوم است که انگلیسی‌ها مانع خرید از قزاقستان شدند راه دیگر اکتشاف و استخراج و تبدیل اورانیوم است که باید در این مرحله سازمان انرژی اتمی تقویت شود تا دشمن بداند ما در جایی که می توانیم طبق برجام فعالیت کنیم سر سوزنی کوتاه نمی‌آییم.
ثبت: ۱۳۹۶/۵/۲۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha