پسر طالبانی: همه پرسی اشتباه بزرگ بارزانی بود

بافل فرزند جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق و از رهبران اتحادیه میهنی كردستان این كشور در گفتگو با شبكه فرانس 24 ،همه پرسی را اشتباه بزرگ مسعود بارزانی اعلام كرد.
به گزارش نما، بافل فرزند جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق و از رهبران اتحادیه میهنی کردستان این کشور در گفتگو با شبکه فرانس 24 ،همه پرسی را اشتباه بزرگ مسعود بارزانی اعلام کرد.

قویا اتهام توافق با بغداد را رد می کنم و هرچه تاکنون بوقوع پیوسته بدلیل سیاست کوته اندیشانه رهبران کرد بوده است. پس از این رویداد ناگوار من انتظار داشتم که کردها با یکدیگر همبستگی بیابند متحد شوند ولیکن متاسفانه جناح‌های گوناگون تصمیم گرفتند که همدیگر را متهم کنند و توجه جامعه جهانی را از مشکل اساسی منحرف سازند.

{در ارتباط با اتهاماتی که به ایران زده می شود}چنین اتهاماتی متاسفانه وجود دارند ولی تصور من این است عده ای که حقیقتا مسئول این رویداد ناگوارند در تلاش هستند که دیگران را به عنوان مقصر معرفی کنند. نیروهای پیشمرگه ما بدلیل دفاع از کرکوک در سال‌های گذشته شهرت دارند ما شجاع‌ترین فرماندهان و نیروهای خود را در دفاع از کرکوک در برابر انواع تهدیدات از دست دادیم.

اما این‌بار با نبود توازن نیروها برخورد کردیم بعد از نبرد بسیار که هزینه‌اش برایمان کشته شدن حدودا 100 تن بود و مجروح شدن ده ها تن دیگر،فرماندهانمان در میدان شیخ جعفر و سایرین تصمیم گرفتند که دست به یک عقب‌نشینی تاکتیکی بزنند و به جای دادن هزاران تن کشته و دامنه دارشدن جنگ به درون کرکوک و به خطر افتادن جان غیرنظامیان فرماندهان پیشمرگه مان تصمیم گرفتند که عقب نشینی استراتژیکی داشته باشند.

من نمی خواهم مسعود بارزانی را مورد حمله قرار دهم چون همبستگی کردها خیلی مهم است. کردها بیش از هر موقع دیگری به همبستگی نیاز دارند ولیکن باید از خودمان بپرسیم که چرا در چنین وضعیتی قرار گرفتیم؟ همه‌پرسی پرسشی بود که باید پرسیده می‌شد ولیکن همه‌پرسی هرگز هدف نهایی نبود. هدف نهایی حقوق مردم کرد بود.

حیدر العبادی بارها سعی کرد که دست خود را به جانب کردها دراز کند تا توافقات تحقق یابد. بسیاری از این توافقات برای ما امکان پذیر نبود ولیکن نپذیرفتن طرح نهایی آمریکا درباره توافق جایگزین اشتباهی تاریخی بود. با وجود فشار شدید مردم عراق عبادی سعی کرد تا با ما به توافق برسد و راه‌حلی را هم ارائه کرد که مشکلات در کرکوک پایان پذیرد ولیکن متاسفانه رهبران کرد نتوانستند به سرعت با آن موافقت کنند.

منبع:اعلام الحربی
ثبت: ۱۳۹۶/۷/۲۹