اموال كاسپین شناسایی و قیمت گذاری می‌شود

نایب‌رئیس مجلس گفت: مقرر شده است كه بانك مركزی دستورالعملی برای كمك به سپرده‌گذارانی كه وضعیت بحرانی دارند و مستأصل شده‌اند، تهیه كند.
به گزارش نما، مسعود پزشکیان نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست صبح امروز نمایندگان سران قوا به منظور بررسی آخرین وضعیت سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری کاسپین گفت: موسسه مالی و اعتباری کاسپین که موظف شده بود تا سقف مبلغ 100 تا 200 میلیون تومان به تمامی سپرده گذاران پرداخت کند برای اینکه شاکله خود را حفظ کند علیرغم ایجاد خط اعتباری برای برخی از سپرده گذاران سعی می‌کرد که مبلغ سپرده‌ها را به صورت کامل پرداخت نکند.

وی با بیان اینکه ظرف یکی دو روز گذشته با این موسسه مذاکراتی صورت گرفت که با توجه به اینکه خط اعتباری برای پرداخت سپرده‌ها فراهم شده است باید پرداخت سپرده‌ها را انجام دهد، افزود: نباید مراجعه کنندگانی که در این موسسات سپرده‌گذاری کرده‌اند مشکلی پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بحث اصلی سپرده گذاران بالای سقف 100 و 200 میلیون تومان هستند، ادامه داد: بخشی از موسساتی که علاوه بر کاسپین، وحدت، بدر طوس و البرز ایرانیان مشکل دارند باید مشکلات آنها توسط بانک مرکزی پیگیری شود و در چارچوب همین تصمیمات براساس روالی که طی شده مطالبات سپرده‌گذارانی راکه سرمایه محدود داشته اند پرداخت کند.

* تشکیل گروه تسویه متشکل از دولت و قوه قضاییه و نماینده سپرده‌گذاران

پزشکیان خاطرنشان کرد: برای سپرده گذاران بالای 100 و 200 میلیون تومان در کاسپین گروه تسویه متشکل از قوه قضائیه، دولت و نماینده سپرده گذاران تشکیل می شود که این گروه باید با هماهنگی بانک مرکزی تیمی تشکیل دهد که در هر یک از مؤسسات پاسخگوی سوال‌ها، نیازها و دغدغه‌های سپرده‌گذاران در همان منطقه باشند تا سپرده‌گذاران برای حل مشکل خود به سایر بخش‌ها مراجعه نکنند.

* اموال کاسپین شناسایی و قیمت گذاری می‌شود

وی با بیان اینکه تیم تسویه باید با سپرده گذاران جلسه برگزار و از آن ها نظرخواهی کند، افزود: این نظرات به هیات سه نفره اعلام می شود و در گروه تسویه که نماینده سپرده گذاران نیز عضو آن است، اموال شناسایی و قیمت گذاری می شود و در نهایت براساس آنچه که شناسایی می شود برنامه ها و تصمیمات بعدی برای تسویه مابقی سپرده، سپرده گذاران انجام می شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر نخست باید گروه تسویه تشکیل شود و سپس اموال را شناسایی کند، ادامه داد: این گروه باید با سپرده گذاران جلسه تشکیل دهد و سپرده گذاران باید دغدغه ها و نگرانی های خود را به این گروه گزارش دهند.

وی اظهار داشت: مقرر شده دستورالعملی توسط بانک مرکزی تهیه شود تا نحوه کمک به سپرده گذارانی که وضعیت بحرانی داشته و مستاصل هستند مشخص شود تا این سپرده گذاران از وضعیت بحرانی خارج شوند و به همان نسبت تصمیمات بعدی برای آن ها اتخاذ شود.

پزشکیان با بیان اینکه براساس شکایت های دریافتی از سپرده گذاران کاسپین، سپرده ها را به صورت 5 میلیون تومانی یا 10 میلیون تومانی و مرحله ای پرداخت می کرد، افزود: براساس بررسی ها مشخص شد که این اتفاق رخ داده و کاسپین پرداخت را به صورت کامل انجام نمی دهد لذا در جلسه امروز با بانک مرکزی در این باره صحبت شد و از سوی این بانک مطرح شد که در این باره با موسسه مذاکره شده و به آن ها تاکید شده که اگر سپرده گذارانی مراجعه کردند و درخواست برداشت سپرده خود را داشتند، بانک نباید ممانعتی کند و مطالبه آن ها را پرداخت کند.

* برخورد با کاسپین در صورت ممانعت از پرداخت سپرده ها

وی ادامه داد: پیگیری ها ادامه می یابد تا اگر کاسپین به روند ممانعت خود ادامه دهد با آن ها برخورد شود تا مشکلی برای سپرده گذاران ایجاد نشود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی سپرده گذاران اطلاعاتی درباره اموال کاسپین ارائه داده اند، تصریح کرد: این اطلاعات جدیدی که درباره اموال کاسپین توسط برخی سپرده گذاران ارائه شده بررسی می شود و اگر اطلاعات صحت داشته باشد بسیاری از مشکلات سپرده گذاران رفع می‌شود.
ثبت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰