آغاز تغییر سیاست‌های برلین در قبال واشنگتن

وزیر خارجه آلمان در آستانه سفر صدر اعظم این كشور به آمریكا دست به تغییراتی در دستگاه دیپلماسی زده كه به وضوح از چرخش سیاست‌های برلین در قبال واشنگتن حكایت دارد.
به گزارش نما، پایگاه اینترنتی مجله اشپیگل با انتشار خبر اختصاصی از تغییرات واضح و مشهود سیاست‌های آلمان در قبال آمریکا پرده برداشت. بر کسی پوشیده نیست که مناسبات برلین- واشنگتن دوره پر تنش و ناآرامی را می‌گذراند.

در این راستا «هایکو ماس» وزیر خارجه تازه روی کار آمده آلمان قصد دارد با تغییر سفیر این کشور در آمریکا برگ جدیدی از سیاست میان دو کشور را ورق بزند. «پیتر ویتیگ» سفیر کنونی برلین در واشنگتن که باید تابستان پیش رو سکان پست دیپلماسی ژرمن‌ها در واشنگتن را در اختیار «امیلی هابر» معاون اموربین الملل وزارت کشور قرار دهد.

ویتیگ که پیش‌تر نماینده آلمان در سازمان ملل بوده قریب به ۹ سال مجری دیپلماسی برلین در واشنگتن بوده و اکنون برای اجرای سیاست‌های برلین باید راهی لندن شود. انتظار می‌رود ویتیگ با عهده داری مسئولیت سفارت آلمان در انگلیس بتواند تغییراتی را در مناسبات دوجانبه ورق بزند.

از سوی دیگر هابر که سابقه همکاری وی با دولت آمریکا به زمان «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق این کشور باز می‌گردد، قرار است مجری سیاست‌های جدید برلین در واشنگتن باشد.

اشپیگل در ادامه خبر اختصاصی خود آورده است که وزیر خارجه در نشست امروز کابینه آلمان درباره این تغییر در دستگاه دیپلماسی مطالبی را عنوان خواهد کرد.


ثبت: ۱۳۹۷/۱/۲۹