افزایش شمار نظامیان انگلیسی در افغانستان

به نظر می‌رسد انگلیس در حال افزایش شمار نظامیان خود در افغانستان است و این كار را به دنبال افزایش نگرانی‎‌ها امنیتی در این كشور جنگ‌زده انجام خواهد داد.

به گزارش نما، روزنامه ایندیپندنت گزارش داد انگلیس قصد دارد تعداد نظامیان مستقر در افغانستان را به بیش از هزار نفر برساند. این اقدام انگلیس در واکنش به درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از متحدان خود برای مشارکت بیشتر در مبارزه علیه گروه طالبان صورت می‌گیرد.

به نوشته ایندیپندنت، کوین ویلیامسون، وزیر دفاع انگلیس به ترزا می، نخست وزیر انگلیس توصیه کرده است حضور نظامی انگلیس در افغانستان را تقویت نماید. اگر پیشنهاد ویلیامسون مورد قبول قرار گیرد، 450 سرباز انگلیسی دیگر، علاوه بر 650 نیروی انگلیسی مستقر در افغانستان، رهسپار این کشور خواهند شد.

ژنرال ریچارد بارونز، از فرماندهان سابق انگلیس در افغانستان اعلام کرده بود تعداد نظامی انگلیسی را در افغانستان کافی نمی‌داند و هشدار داد از زمانی که تصمیم برای پایان دادن عملیات جنگی در افغانستان تا پایان سال 2014 ، به نتیجه نرسید، حتی لازم است انگلیس تعداد بیشتری از نیروهای نظامی خود را در این کشور مستقر نماید. بارونز در مصاحبه با بی بی سی اعلام کرد اعزام نیروهای نظامی بیشتر پیامی مهمی را به متحدان ما خواهد رساند و آن این است که آنها نیز باید نیروهای بیشتری را در این کشور مستقر کنند و در عین حال همزمان نیز پیام روشنی را برای نیروهای طالبان خواهد داشت که آنها هیچگاه مبارزه در افغانستان را با این روش به نتیجه نخواهند رساند. آنها باید مذاکرات را از سر بگیرند.

بنا به گزارش‌ها، همچنین در حدود 4 هزار نیروی نظامی به تعداد 8 هزار و 400 نیروی نظامی آمریکا در افغانستان افزوده شده است. آمریکا افزایش شمار نظامیان خود را برای جلوگیری از در اختیار گرفتن افغانستان از سوی نیروهای طالبان و نیز هدف قرار دادن نیروهای گروه تروریستی داعش، القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی عنوان کرده است.

ناتو نیز گروه طالبان را ترغیب به پذیرش پیشنهاد رئیس جمهور افغانستان کرده است. رئیس جمهور افغانستان در ماه فوریه پیشنهاد برگزاری مذاکره با مخالفان دولت را ارائه داد. آمریکا بویژه از زمان ارائه راهبرد خود درقبال جنوب آسیا در ماه آگوست سال گذشته، شمار نظامیان خود را در این کشور افزایش یافته است.

در سال 2018 کنگره آمریکا 4.9 میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داد که در مقایسه با 4.2 میلیارد دلار سال گذشته میلادی افزایش داشته است.
ثبت: ۱۳۹۷/۲/۳۰