صدر اعطم آلمان به ادعای ترامپ پاسخ داد

آنگلا مركل در پاسخ به ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی نرخ جرایم در آلمان پس از پذیرش پناهجویان، وی را به آمار رسمی منتشره توسط وزارت كشور آلمان ارجاع داد.
به گزارش نما، صدر اعظم آلمان که روز سه شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی با رئیس جمهور فرانسه سخن می‌گفت، ادعای ترامپ مبنی بر افزایش جرم و جنایت در آلمان پس از ورود مهاجران را رد کرده و با اشاره به آمار واقعی اعلام کرد که این نرخ در واقع کاهش نیز داشته است.

مرکل در پاسخ به توئیت‌های متوالی ترامپ و ادعا‌های او گفت: «پاسخ من این است که وزارت کشور (آلمان) مدتی پیش آمار جرم را ارائه کرده است، و این (آمار) خود گویای همه چیز است.»

به نقل از رویترز، صدراعظم آلمان با تأکید بر تلاش بیشتر برای مبارزه با جرم و جنایت گفت که اعداد ارائه شده خیلی "امیدوارکننده" بوده و روند نسبتا مثبتی را در مبارزه با جرایم نمایش می‌دهند.

آمار منتشرشده در ماه گذشته میلادی نشان می‌دهد که میزان کلی جرایم در کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ به مقدار ۹.۶ درصد کاهش داشته است.

مرکل به دلیل تصمیمش در سال ۲۰۱۵ برای گشودن مرز‌های آلمان به روی صدهاهزار مهاجر که عمدتا پناهجویان آواره شده از خاورمیانه بودند، مورد انتقادات زیادی در کشورش واقع شد، ولی میزان محبوبیتش در میان مهاجران افزایش یافت.

رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با این ادعا که آمار جرایم در آلمان پس از هجوم مهاجران افزایش پیدا کرده است، مقامات آلمانی را متهم کرده بود که آمار واقعی را در این باره منتشر نمی‌کنند.

ترامپ با تاکید بر اینکه وضعیت برای کشور‌های دیگر هنوز بدتر است گفت که آمریکا باید هوشیار باشد.

ترامپ چندی پیش هم در پیام توئیتری دیگری در مناقشات داخلی دولت ائتلافی آلمان بر سر مسئله مهاجرت دخالت کرده و اظهار داشته بود: «در حالی که (مسئله) مهاجرت، ائتلاف از قبل شکننده برلین را متزلزل کرده است، مردم آلمان در حال روی گردانی از رهبری خود هستند.»

ترامپ که به خاطر سیاست جدید مهاجرتی اش مورد انتقاد شدید سازمان‌های مدافع حقوق بشر قرار گرفته، اعلام کرده که آمریکا نمی‌خواهد آنچه را که درباره مهاجرین در اروپا در حال رخ دادن است، تجربه کند.

آمار دولتی در آمریکا نشان می‌دهد که بیش از دو هزار کودک طی هفته‌های اخیر در مرز مکزیک در سایه سیاست‌های سختگیرانه ترامپ از والدینشان جدا شده و در مراکز موقت اسکان داده شده اند.

در ادامه سختگیری‌های دولت ترامپ در برخورد با مهاجران غیرقانونی مکزیکی، مرزبانان آمریکایی پس از بازداشت افراد بزرگسال و انتقال آن‌ها به بازداشتگاه‌ها، فرزندان آن‌ها را جدا کرده و به مراکز موقت اعزام می‌کنند.
ثبت: ۱۳۹۷/۳/۳۰