اقدامات فرهنگی و اجتماعی باید "هوشمندانه" باشد

معاون اجتماعی ناجا تأكید كرد: اقدامات فرهنگی و اجتماعی باید "هوشمندانه" باشد، برف انبار نمی‌شود، انبوه كار فرهنگی مهم نیست، بلكه امور باید كیفی و با برنامه ریزی صورت بگیرد.
به گزارش نما، سردار احمد نوریان در اولین نشست با کارکنان معاونت اجتماعی ناجا با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، مدافعان حریم و حرم و شهیدان عرصه نظم و امنیت و با تبریک دهه مبارک کرامت، اظهار داشت: از خداوند تبارک و تعالی می‌خواهیم مسیر ما را در عاقبت به خیری و حرکت در رکاب به امام عصر (عج) قرار دهد.

وی با اشاره به فرمایش حضرت امام رضا (ع) که "اندیشه در کار، عبادت است"، افزود: ان شاءالله آنچه که در امور و فعالیت‌های اجرایی و ذاتی مان می‌گذرد بر مبنای تفکر و اندیشه باشد و اجر و ثواب برایمان به ارمغان آورد.

معاون اجتماعی ناجا با تقدیر از حسن اعتماد سردار "حسین اشتری"؛ فرمانده نیروی انتظامی، ادامه داد: از فرمانده محترم ناجا تشکر می‌کنم که این فرصت و موقعیت را برای بنده به وجود آوردند که بار دیگر در خدمت پلیس خدمتگزار و عزیزانی که به تعبیر مقام معظم رهبری "مظهر حاکمیت، امنیت و اقتدار نظام هستند"، باشم.

سردار نوریان با اشاره به تنوع و گستردگی مأموریت‌های پلیس در اقصی نقاط کشور، خاطر نشان کرد: به هر حال همکاران ما در سرتاسر کشور از نقطه صفر مرزی تا دل شهر‌ها در حال نقش آفرینی، تلاش و خدمت هستند و شاهدیم که در شرایط آب وهوایی مختلف، زیرآفتاب گرمی که تحملش مشکل است و با وجود تنش‌های محیطی و وضعیت‌های مختلف و... " صبورانه" و "بی توقع و چشمداشت" تلاش و "هوشمندانه" مأموریت هایشان را انجام می‌دهند.

وی یاد آور شد: برای بنده حضور در نیروی انتظامی و معاونت اجتماعی ناجا فرصتی مغتنم است که در این مقطع از عمرم در خدمت آحاد مردم و کارکنان این مجموعه باشم.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به رویکرد "جامعه محوری" پلیس، ادامه داد: معاونت اجتماعی ناجا در کنار سایر پلیس و رده‌های تخصصی در تحقق این رویکرد نقش محوری و مهمی دارد.

وی اضافه کرد: معاونت اجتماعی ناجا؛ بین بخشی است و به نوعی هویت مستقل ندارد و یکی از حلقه‌های فعالیتی موثر نیروی انتظامی است، نقش و کارکرد این معاونت در کنار توجه به ظرافت ها، "نرم افزاری" است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی تأکید کرد: ما باید اقتدار پلیس را در اجرای مأموریت‌های مقابله ای، برقراری نظم، کشف جرم و ... با اقدامات صحیح و همه جانبه نشان دهیم، در واقع این معاونت بخش مدنی و اجتماعی پلیس است.

وی با تأکید بر اینکه وظایف آحاد فرماندهان در این معاونت را براساس بررسی احکام صادره از سوی مقام معظم رهبری به هم پیوسته دیدم، تأکید کرد: نیروی انتظامی و این معاونت از زمان تشکیل و ادغام (شهربانی، ژاندارمری، کمیته و ...) فرماندهان بسیاری از جمله سردار امیر "لطفیان"، سردار"قالیباف"، سردار "احمدی مقدم" و امروز سردار "اشتری" را به خود دیده است، قدردان زحمات تک تک فرماندهان و جلوداران این ساختار و تشکیلات هستیم و الحمدلله امروز نیروی انتظامی بالنده و قوی در مسیر انجام وظایف، ایفای نقش می‌کند.

این مقام عالی انتظامی با بیان اینکه در طی سال‌های مختلف اقدامات مختلفی در نیروی انتظامی صورت گرفته، بیان کرد: معاونت اجتماعی نیز از بدو ادغام (شهربانی، ژاندارمری و کمیته) به نوعی شکل گرفت و شاهد بودیم که توسط بزرگانی، چون حاج آقا "الهی"، سردار "بتولی"، سردار"کارگر" و سردار "منتظرالمهدی" اقدامات شایسته‌ای صورت گرفته و آنچه که امروز در دستان ما است حاصل زحمات جلوداران و پیشکسوتان این عرصه است.

معاون اجتماعی ناجا بیان کرد: در هدف گذاری و فلسفه شکل گیری این معاونت، بررسی و شناخت علمی تغییر وتحولات اجتماعی و فرهنگی، تعریف شده است و در این میان عنصر "شناخت" حرف اول را می‌زند، اگر زمان، موقعیت و وظایف خود را نشناسیم نمی‌توانیم به درستی ایفای نقش کنیم.

وی با بیان اینکه امنیت ابعاد مختلف دارد، اشاره کرد: نیروی انتظامی در توسعه و ارتقاء امنیت عمومی، اخلاقی، اجتماعی و ... نقش محوری و مهمی دارد و باید برای تقویت این امنیت از ظرفیت‌های مردمی و نظام بهره ببریم.

سردار نوریان خاطر نشان کرد: برای شناخت و بررسی زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، آسیب‌ها و جرایم و ... باید بسترسازی‌های مناسبی انجام و مأموریت‌ها را دنبال و در این عرصه لازم است مردم را با خود همراه کنیم.

وی تأکید کرد: امنیت یک "تولید اجتماعی" است و نسبت به بلوغ اجتماعی و ساختار حاکمیت، سطح امنیت در هر جامعه و کشوری تعیین و مشخص می‌شود.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با طرح این سوال که چقدر امنیت می‌خواهیم؟ مردم در تولید امنیت چه نقشی دارند و چقدر در این باره احساس وظیفه می‌کنند؟ ادامه داد: نهاد خانواده پایه واساس تولید امنیت در هر جامعه‌ای است، سلوک خانوادگی، آموزه‌های هر فرد در خانواده و ... در بروز و ظهور رفتار‌های اجتماعی افراد موثر است که در واقع از این رفتار‌های اجتماعی به عنوان "رفتار‌های قانونمند" یاد می‌شود.

سردار نوریان با بیان اینکه باید به نوعی یک اقدام نو و جدید را از امروز در حوزه اجتماعی شروع ودر این مسیرریل گذاری و ایجاد شرایط کنیم، تأکید کرد: جلب مشارکت سازمان ها، دستگاه‌ها و مردم برای تحقق این مهم بسیار حائز اهمیت است، متأسفانه امروز شاهد عملکرد جزیره‌ای برخی دستگاه‌ها هستیم و انجام و اجرای برخی اقدامات هماهنگ نیست و بعضا به صورت دستگاهی دنبال می‌شود و شاهدیم که در این فرآیند به پیرامون و کارکرد‌ها توجه نمی‌شود.

وی خطاب به فرماندهان، افسران، درجه داران و کارکنان معاونت اجتماعی ناجا، یادآور شد: نگرش شما به همه مأموریت‌های پلیس باید از نوع اجتماعی باشد چرا که یکی از وظایف مهم پلیس "نظارت اجتماعی" است و باید به نوعی بررفتار و کارکرد دستگاه‌ها نظارت کنیم، هر عدم هماهنگی می‌تواند بار و زحمتی بر دوش پلیس تحمیل کند.

معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه هر فعالیتی که انجام می‌شود "امنیت زا" یا "امنیت زدا" است، تأکید کرد: باید در امور بر مبنای شناختی، فکری، علمی و مطابق با نیازسنجی‌ها اقدام کنیم تا شاهد موفقیت باشیم.

این مقام عالی انتظامی تقویت ارتباطات برون سازمانی و مطالبه گری از سازمان ها، نهاد‌ها ودستگاه‌ها را نیز در راستای تولید، حفظ و ارتقاء امنیت مهم برشمرد و افزود: درست است که پلیس مستقیما مسئول تولید امنیت نیست، اما می‌تواند درارتقاء امنیت نقش کارکردی داشته باشد.

سردار نوریان با تأکید بر حرکت در مسیر کاهش مقاومت برابر اقدامات پلیس و تبدیل تقابلات به تعاملات، تصریح کرد: توجه بر کاهش هزینه‌ها با تقدم پیشگیری نیز در عرصه مأموریتی پلیس موثر است.

وی با تأکید بر تفکر در مأموریت‌ها با توجه به نیاز جامعه و شناخت شرایط، ادامه داد: توقع و انتظار جامعه از پلیس؛ پلیس مقتدر و محبوب است باید برای رسیدن به این مهم تلاش کنیم و در کنار این مولفه‌ها بر روزآمدی در فعالیت‌ها نیز توجه کنیم، چرا که قطعا اتخاذ این رویکرد‌ها می‌تواند در ارتقاء منزلت پلیس، افزایش اعتماد عمومی ومردمی و ارائه تصویر خوشایند از پلیس در نزد مردم موثر باشد.

معاون اجتماعی ناجا تأکید کرد: وظیفه ما تسهیل اجرای مأموریت سایر پلیس‌ها است و در این مسیر باید قدرت "مسئله یابی" داشته باشیم، چراکه شناخت یک مسئله و پدیده اجتماعی بر هر اقدامی مقدم است.

سردار نوریان عنوان کرد: باید برای بسترسازی در راستای بازسازی اعتماد عمومی به پلیس و ارتقاء محبوبیت نیروی انتظامی با بهره گیری از همه ظرفیت‌ها تلاش کنیم.

این مقام عالی انتظامی، اطلاع رسانی صحیح، ارتباط و تعامل صحیح با رسانه‌ها را نیز کارکردی موثر معرفی کرد و گفت: جامعه ما به شدت نیاز به "انتظام" در امور دارد و باید گام‌های جدی برای قانون گرایی برداشته شود؛ قانون گرایی باید در جامعه ما مبنای عمل باشد.

سردار نوریان ارتقاء سطح آگاهی عمومی را نیز در پیشبرد اهداف پلیس موثر معرفی کرد و بیان داشت: متأسفانه بسیاری از حوادث و اتفاقات ناخوشایند در پس عدم آگاهی اتفاق می‌افتد، متأسفانه شاهدیم بسیاری از دستگاه‌ها در مبحث هایی، چون آموزش و هشداردهی و ... کوتاهی می‌کنند و این کوتاهی‌ها عدم آگاهی عمومی ایجاد می‌کند.

معاون اجتماعی ناجا عنوان کرد: سنجش و ارزیابی از میزان رضایت مندی مردم از پلیس اقدام مهمی است که باید به جد توسط معاونت اجتماعی دنبال شود، البته در این راستا اقداماتی از سوی "افکارسنجی" صورت می‌گیرد، اما باید این فعالیت‌ها عمق بیشتری داشته باشد و ما به نوعی باید مسائل را از درب ورودی ساختمان ناجا تا سطح جامعه دنبال و رصد کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دیگر نگاه سنتی به مسائل و موضوعات اجتماعی راهگشا و پاسخگو نیست، عنوان کرد: به هر موضوع اجتماعی و فرهنگی باید از زوایای مختلف نگریست.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به اینکه تغییرات اجتماعی در دهه‌های اخیر در عرصه بین المللی، منطقه‌ای و کشوری در حال شکل گیری است، گفت: این تغییرات دارای ویژگی هایی، چون سرعت، عمق، شدت، نفوذ و گستردگی است و باید به تک تک این مولفه‌ها در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی توجه شود.

وی با بیان اینکه فعالیت در حوزه اجتماعی منوط به اظهارنظر و انتقاد کردن است، عنوان کرد: باید موازی تغییرات اجتماعی، مطالبه گری کنیم و نگاه مان به افق دور و آینده باشد و در عرصه اجتماعی از نظرات نخبگان، کارشناسان، علما، اساتید و ... بهره بگیریم.

سردارنوریان با تأکید بر اینکه اگر تغییرات را به هنگام رصد و با زمان شناسی عمل کنیم، قطعا موفق خواهیم بود، عنوان کرد: هر تغییری می‌تواند منشأ داخلی یا بیرونی و توأم با برنامه ریزی باشد، پلیس "ناظم اجتماعی" است و متناسب با تغییرات باید مطالبه گری کند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی ادامه داد: امروز برخی سخن از آزادی بیان می‌زنند و باید بگویم آزادی بیان و دموکراسی در سطح وسیعی در کشور وجود دارد و شاهدیم که هر موضوع کوچکی بزرگنمایی یا هر مشکلی به شدت سیاه نمایی می‌شود و بستر برای اظهار نظر‌ها وجود دارد.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: اقدامات فرهنگی و اجتماعی باید "هوشمندانه" باشد، برف انبار نمی‌شود، انبوه کار فرهنگی مهم نیست، بلکه امور باید کیفی و با برنامه ریزی صورت بگیرد.

وی در جمع بندی سخنان خود و خطاب به آحاد مدیران و کارکنان معاونت اجتماعی، تأکید کرد: هر فردی باید در حوزه مسئولیتی و فعالیتی خود مسلط باشد و هنر درست زندگی کردن در عمل صالح است.

سردار نوریان با تأکید بر اینکه قدردان زحمات مسئولان پیشین این معاونت هستم، عنوان کرد: انصافا سردار "منتظرالمهدی" برای این معاونت زحمات بسیاری کشیده اند و امروز در نقطه جدید و تازه‌ای از شروع فعالیت‌ها هستیم.

وی عنوان کرد: در انجام وظایف باید قائل به نظارت خداوند و صداقت در گفتار و عمل باشیم و هر موضوعی را با توجه به زمان شناسی تا حصول نتیجه پیگیری کنیم.
ثبت: ۱۳۹۷/۴/۲۷