جنگ تعرفه‌ها بین آمریكا و كره جنوبی شدت گرفت

روزنامه 'هرالد' كره جنوبی گزارش كرد به دنبال تهدید آمریكا برای اعمال تعرفه بر واردات خودرو از كره جنوبی، مناقشات تجاری و جنگ تعرفه‌ها بین دو كشور شدت گرفته است.
به گزارش نما، تارنمای این روزنامه روز شنبه نوشت: کره جنوبی که پیشتر متحمل تعرفه‌های سنگین آمریکا بر روی فولاد و آلومینیوم شده است، دست به تلافی جویی زده و صد‌ها میلیون دلار از کالا‌های آمریکایی را مشمول تعرفه مشابه کرده است.

با این وصف اعتراضات از سوی دولتمردان و دست اندرکاران صنعت خودرو در کره جنوبی بالا گرفته و آن‌ها از آمریکا خواسته اند از اعمال تعرفه روی خودرو‌های وارداتی خودداری کند.

روزنامه هرالد گزارش کرد شماری از نهاد‌های دولتی، فدراسیون‌های صنعتی و صنایع خودروسازی با انتشار بیانیه‌هایی خواستار برخورد با آمریکا و حراست از منافع تجاری کره جنوبی شده اند در این بیانیه‌های اعتراضی آمده است خودرو‌های صادراتی کره جنوبی به آمریکا هیچ تهدیدی برای اقتصاد آن کشور به حساب نمی‌آید و نباید مشمول تعرفه‌های بیشتر شود.

کمیته ویژه وزارت خارجه آمریکا به نمایندگان کره جنوبی اعلام کرده است این کشور به دنبال اعمال ۲۵ درصد تعرفه بر روی خودرو‌های وارداتی از کره جنوبی است.

'کانگ سونگ چیون' معاون وزیر تجارت کره جنوبی به این روزنامه گفته است بر اساس توافق تجارت آزاد دو کشور که بتازگی اصلاح شده است، به خودرو‌های آمریکایی و قطعات وارداتی از آن کشور، معافیت مالیاتی اعطا شده است این امکان باید برای طرف کره‌ای نیز فراهم باشد.

با این وصف خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی هم گزارش کرد دو کشور هنوز توافقنامه تجارت آزاد اصلاح شده را امضا نکرده اند کره جنوبی به آمریکا هشدار داده است که بالا بردن تعرفه‌ها می‌تواند روند امضای توافقنامه تجارت آزاد دو کشور را که از ماه مارس (اسفند) روی آن مذاکره شده است مختل کند.

سئول می‌گوید کره ای‌ها در آمریکا برای صنایع خودروسازی ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند و باعث ایجاد ۱۱۰ هزار فرصت شغلی شده اند.

کره جنوبی همچنین می‌گوید که در شش سال گذشته میزان واردات خودرو از آمریکا ۳ برابر شده است.

آمریکا در راستای یکجانبه گرایی تجاری، اما با نام حمایت از تولید ملی، بر روی کالا‌های وارداتی از بیشتر کشور‌های دنیا از جمله چین، کره جنوبی، ژاپن و اتحادیه اروپا تعرفه‌های ۱۰ تا ۲۵ درصد وضع کرده است.
ثبت: ۱۳۹۷/۴/۳۰