رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهوری روسیه:

امریكا مهارشدنی است

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیشب در دیدار آقای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و هیئت همراه، ضمن اظهار امیدواری برای پر ثمر بودن نشست سه جانبه تهران، سخنان رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر لزوم گسترش هرچه بیشتر همكاری‌های دوجانبه را تأیید كردند و گفتند: همكاری ایران و روسیه در موضوع سوریه یك نمونه برجسته و یك تجربه بسیار خوب از همكاری دو جانبه است كه به معنی واقعی كلمه، هم‌افزایی است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي دیشب در ديدار آقاي ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه و هيئت همراه، ضمن اظهار اميدواري براي پر ثمر بودن نشست سه جانبه تهران، سخنان رئيس‌جمهور روسيه مبني بر لزوم گسترش هرچه بيشتر همكاري‌هاي دوجانبه را تأييد كردند و گفتند: همكاري ايران و روسيه در موضوع سوريه يك نمونه برجسته و يك تجربه بسيار خوب از همكاري دو جانبه است كه به معني واقعي كلمه، هم‌افزايي است.
رهبر انقلاب اسلامي، با تأكيد بر اينكه همكاري‌هاي دو‌جانبه ايران و روسيه مي‌تواند در مسائل جهاني نيز گسترش يابد، افزودند: يكي از مواردي كه دو طرف مي‌توانند با يكديگر همكاري داشته باشند، مهار امريكا است، زيرا امريكا يك خطر براي بشريت است و امكان مهار آن نيز وجود دارد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي قضاياي سوريه را يك نمونه موفق از مهار امريكا برشمردند و خاطرنشان كردند: امريكايي‌ها اكنون در سوريه شكست واقعي خورده‌اند و به اهداف خود نرسيدند. ايشان با تشريح اهداف امريكا در ابتداي قضاياي سوريه به ويژه بعد از سرنگوني حكومت‌هاي وابسته به امريكا در مصر و تونس گفتند: امريكايي‌ها قصد داشتند با استفاده از شرايط به‌وجود آمده در آن زمان در كشورهاي عربي، ضربه وارده در مصر و تونس را در سوريه و با سرنگوني حكومت طرفدار مقاومت جبران كنند اما اكنون كاملاً شكست خورده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامي تحريم ايران، روسيه و تركيه از جانب امريكا را يك نقطه اشتراك بسيار قوي براي گسترش همكاري‌ها دانستند و افزودند: جمهوري اسلامي ايران و روسيه بايد ضمن گسترش همكاري‌هاي سياسي و اقتصادي، توافق‌هاي انجام گرفته در نشست تهران را با جديت پيگيري كنند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي همچنين بر انجام مبادلات و معاملات اقتصادي خارج از چارچوب دلار تأكيد كردند. رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به اظهارات آقاي پوتين در خصوص برجام اشاره كردند و گفتند: جمهوري اسلامي ايران تاكنون به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است اما اروپايي‌ها به وظايف خود عمل نكرده‌اند و اين قابل قبول نيست كه ما به‌طور كامل به تعهدات خود در برجام عمل كنيم اما آنها تعهدات خود را انجام ندهند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، با خيرخواهانه خواندن ديدگاه رئيس‌جمهور روسيه درباره برجام تأكيد كردند: جمهوري اسلامي ايران درخصوص برجام موضعي را خواهد گرفت كه به نفع منافع و عزت كشور و ملت باشد. ايشان افزودند: اگرچه امريكايي‌ها فعلاً درباره ايران، مسائل موشكي و مسائل منطقه را مطرح مي‌كنند اما مسئله آنها با جمهوري اسلامي ايران فراتر از اين مسائل است.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: امريكايي‌ها ۴۰ سال است كه مي‌خواهند ريشه جمهوري اسلامي ايران را بِكنند اما ما در اين مدت، بيش از 40 برابر رشد كرده‌ايم كه همين ايستادگي جمهوري اسلامي و موفقيت‌هاي آن، يك نمونه موفق ديگر از مهار امريكا است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با تأكيد بر وجود زمينه براي نقش‌آفريني سياسي روسيه در ديگر مسائل منطقه، به شرايط اسفبار مردم يمن و كشتار آنان به‌وسيله سعودي‌ها اشاره كردند و افزودند: سعودي‌ها قطعاً در يمن به نتيجه نخواهند رسيد و نخواهند توانست مردم مقاوم يمن را به زانو درآورند.
در اين ديدار كه آقاي جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور نيز حضور داشت، رئيس‌جمهور روسيه مذاكرات با همتاي ايراني خود در خصوص مسائل دوجانبه و مسئله سوريه را پر بار و بسيار خوب ارزيابي كرد و گفت: ما در اين مذاكرات بر گسترش روابط دوجانبه در همه زمينه‌ها، به ويژه همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري تأكيد كرديم. پوتين افزود: در بخش انرژي، پيشنهاد احداث پروژه جديد نيروگاه هسته‌اي و نيروگاه‌هاي با ظرفيتِ كم را مطرح كرديم و برقي‌سازي خطوط راه‌آهن و افزايش فروش نفت ايران را مورد بررسي قرار داديم.
رئيس‌جمهور روسيه، ظرفيت‌ها و امكانات موجود براي توسعه روابط دو كشور را بسيار بيشتر از سطح كنوني همكاري‌ها دانست و با اشاره به مانع‌تراشي امريكا در اين زمينه با توسل به روش‌هاي مختلف از جمله تبادلات مالي گفت: امريكايي‌ها با ايجاد محدوديت در تبادلات مالي در حال انجام يك اشتباه راهبردي هستند، زيرا به قيمت يك موفقيت سياسي و كوتاه‌مدت، موجب سلب اعتماد از دلار در فضاي جهاني و تضعيف آن خواهند شد.
رئيس‌جمهور روسيه، مسئله برجام را محور بعدي مذاكرات دوجانبه با رئيس‌جمهور ايران خواند و با ابراز تأسف از پايبند نبودن برخي طرف‌هاي مقابل ايران در برجام به تعهدات‌شان، گفت: امريكايي‌ها با اقدامات نابجا شرايط را خراب كرده‌اند‌ و اروپايي‌ها نيز به دليل وابستگي به امريكا در عمل تابع آنها هستند، اگرچه اعلام مي‌كنند به دنبال راه‌هايي براي حفظ برجام نيز هستند.
ثبت: ۱۳۹۷/۶/۱۶