بدهی‌های وزارت‌نیرو تهاتر می‌شود

وزیر نیرو در خصوص آخرین وضعیت برنامه ۰۹۸ برای جلوگیری از خاموشی‌ها در سال آینده گفت: قرار شده فردا گزارش این برنامه در دولت مطرح شود.
به گزارش نما، رضا اردکانیان امروز در حاشیه آیین معرفی پروژه‌های صنعت آب و برق کشور برای مشارکت بخش خصوصی در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت برنامه ۰۹۸، اظهار کرد: این برنامه در چند بخش برای تامین نیاز برق سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای این منظور تکمیل ۲۷ پروژه نیروگاه مورد توجه قرار گرفته که براساس برآوردهای صورت گرفته این طرح به هفت هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

اردکانیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا دولت حمایتی را برای وزارت نیرو در نظر گرفته است تا بدهی‌های این وزارتخانه کاسته شود؟ اظهار کرد: دولت در تابستان سال جاری علی‌رغم تمام محدودیت‌هایی که داشت به محض درخواست وزارت نیرو برای طرح‌های آبرسانی یک هزار و ۲۰ میلیارد تومان را در اختیار ما گذاشت.

وی با بیان این‌که به کمک سازمان برنامه و بودجه، مجموعه دولت و کمک‌های مردم توانستیم تابستان امسال را که نقشه‌های زیادی از سوی کشورهای بیگانه برای آن تبیین شده بود پشت سر بگذاریم، تصریح کرد: به طور طبیعی کم‌آبی، عطش و کم‌برقی آستانه تحمل مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد به همین دلیل افرادی به هوس افتاده بودند که خارج از مرزهای کشور در این بستر کم‌تحملی طرح‌ها و برنامه‌های دیگری را اجرا کنند که خوشبختانه با بردباری مردم، برنامه‌ریزی و تلاش‌های شبانه‌روزی این افراد محقق نشد.

اردکانیان با تاکید بر این‌ مساله که با اقدامات صورت گرفته توانستیم یکی از خشک‌ترین و گرم‌ترین تابستان ۵۰ سال اخیر کشور را پشت سر بگذاریم، ادامه داد: این موضوع تجربه بسیار ارزشمندی را برای ما به ارمغان گذاشت.

وی با اشاره به طلب سه هزار میلیاردی وزارت نیرو از دولت بابت قیمت تکلیفی، گفت: علاوه بر این مساله وزارت نیرو بدهکاری‌های قابل ملاحظه‌ای به پیمانکاران، سازندگان و فروشندگان برق دارد و با توجه به این‌که ۶۰ درصد نیروگاه‌های ما در اختیار بخش خصوصی است لازم است که به این موضوع توجه شود.

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که سیاست وزارت نیرو افزایش همکاری بخش خصوصی در دو حوزه آب و برق است، اظهار کرد: امسال در قانون بودجه مکانیزمی توسط مجلس شورای اسلامی ایجاد شده که ما می‌توانیم به عنوان وزارت نیرو با بدهکاران، طلب‌کاران، سیستم بانکی کشور و بانک مرکزی در داخل خودمان تهاتر انجام دهیم.

اردکانیان ادامه داد: بی‌شک نتیجه این کار موجب خواهد شد تا ظرفیت‌های قابل توجهی آزاد شود و بخش خصوصی مشارکت بیشتری را در طرح‌های آب و برق داشته باشد.

وی با بیان این‌که وزارت نیرو دستگاه پیشتاز در اجرایی کردن مکانیزم تبصره ۱۹ قانون بودجه مبنی بر واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام است، گفت: امروز ۴۶ طرح نیمه‌تمام را با تایید هیات واگذاری به تمام سرمایه‌گذاران کشور در بخش‌های مختلف تولید برق، نیروگاه‌های تجدیدپذیر، تصفیه‌خانه‌ فاضلاب و حتی سدهای نیمه‌تمام معرفی می‌کنیم.

وزیر نیرو با بیان این‌که امید می‌رود که با ارائه طرح‌های تشویقی این طرح‌ها سریع‌تر وارد مدار بهره‌برداری شود، ادامه داد: امروز ۲۳ طرح مشارکت بخش خصوصی در عرصه آب و فاضلاب به امضاء رسید که سرمایه‌پذیر این طرح‌ها شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و سرمایه‌گذار آن بخش خصوصی است. به گفته اردکانیان، این کار با حمایت تمام دستگاه‌های مسئول از جمله تشویق و حمایت استانداران، بسته‌های حمایتی بانک‌های کشور، صندوق توسعه ملی و نمایندگان شورای اسلامی به این نقطه امضاء رسیدند و امیدواریم که هر چه زودتر فرآیند اجرای این طرح‌ها آغاز شود.

وی اظهار کرد: به عنوان مثال یکی از این طرح‌ها بخش نمک‌زدایی آب دریا است که در استان فارس با سرمایه‌گذاری ۴۴۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد یک آب شیرین‌کن توسط بخش خصوصی وارد مرحله‌ی اجرا شده است.

اردکانیان در پاسخ به این سوال که چرا با گذشت ۱۰ ماه از وزارت نیروی جدید همچنان برخی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شوند گفت: مسئول همه شرکت‌های وزارت نیرو در شهر، روستا، آب و برق بنده هستم؛ جایی با سرپرست و جایی با مدیریت اداره می‌شود و این بحث‌های اجرایی هر دستگاهی است و در زمان خودش هر کاری که باید صورت بگیرد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کشور در حالت توسعه قرار دارد اظهار کرد: امروز شاهدیم که حتی طلبکاران نیز طرف قراردادهای دوباره ما هستند؛ این به این دلیل است که چرخ توسعه کشور بچرخد، یعنی منابع و ثروت کشور و منابع انسانی به قدری وسیع است که معطل این مسائل نیستیم. امروز هزاران میلیارد تومان طرح عرضه شد تا بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به کار گرفته شود.
ثبت: ۱۳۹۷/۶/۲۰