واكنش سالاری به واگذاری خیابانی به دانشگاه شریف

سالاری در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر واگذاری خیابان ضلع شمالی دانشگاه شریف به مجموعه دانشگاه، گفت: دانشگاه شریف املاكی را در بخش فوقانی آن تملك كرده كه شهرداری هم در آنجا دارای زمین است.
به گزارش نما، محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، ضمن پاسخ به سوالات خبرنگاران، گزارشی از عملکرد یک ساله این کمیسیون ارائه داد.

وی در ابتدا با اشاره به باغات به هم پیوسته کن و فرحزاد گفت: در این خصوص با پیگیری‌های فراوان طرح‌های آن را در شورای عالی معماری مطرح کردیم و در نهایت تحت عنوان طرح ساماندهی باغات کن به تصویب رساندیم.

سالاری با بیان اینکه باغات به هم پیوسته کن و فرحزاد به فضاهای بی دفاع شهری تبدیل شده است، تصریح کرد: با مقاومتی که کمیسیون شهرسازی در مقابل نظر رئیس جمهور برای مسکن امید داشت، در نهایت رئیس جمهور از ما دعوت کرد تا نظرات خود را ارائه دهیم و آن‌ها نقطه نظرات ما را بشنوند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از مهمترین اولویت‌های کمیسیون معماری در سال آینده هوشمندسازی فرآیند صدور پروانه و گواهی است، گفت: بر این اساس دیگر کسی به شهرداری و یا دفاتر الکترونیک مراجعه نخواهد کرد.

وی در خصوص نهاد مطالعات و برنامه ریزی طرح‌های شهر تهران گفت: در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد یکی از وزرای او دستور داد که این نهاد منحل شود و وزارت راه و شهرسازی هم از آن خارج شود که در پی این اقدام در مدت زمان گذشته مشکلات طرح تفصیلی معطوف به انحلال همین نهاد بوده است.

سالاری در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر واگذاری خیابان ضلع شمالی دانشگاه شریف به مجموعه دانشگاه، گفت: دانشگاه شریف املاکی را در بخش فوقانی آن تملک کرده که شهرداری هم در آنجا دارای زمین است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با بیان اینکه دانشگاه شریف تقاضا داشت که مجموعه فوقانی و تحتانی ادغام شوند تا شهرداری خیابان را در اختیار دانشگاه قرار دهد، گفت:‌ شهرداری منطقه 2 اعلام کرده که قرار است آنجا را تبدیل به پیاده‌راه کند و مقرر شده مطالعاتی را انجام دهند تا مشخص شود تبدیل سواره راه به پیاده رو موجب ترافیک نشود که این موضوع در اختیار منطقه نیست.

وی تصریح کرد: بر همین اساس ما به این موضوع ورود می‌کنیم و ممکن است پیشنهاد دانشگاه برای تبدیل این خیابان به پیاده‌راه پذیرفته شود و اگر پیاده‌راه مورد استقبال شهروند قرار بگیرد، ممکن است موافقت شود.

سالاری خاطرنشان کرد: اما اینکه بخواهند خیابان عمومی را به فضای دانشگاه واگذار کنند، مغایر قانون است و ما مبتنی بر قانون در مورد مشکلات پیشرو مردم تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از وعده‌های شورای پنجم تغییرات اساسی در سیاست‌گذاری‌ها نسبت به گذشته بوده است، گفت: در طول مدیریت شهری گذشته رویکرد مدیریت شهری در تحریف پروژه‌ها و طرح‌های توسعه شهری و در مجموعه فعالیت‌های مختلفی که در شهر انجام می‌داد، مبتنی بر درآمدزایی بوده است.

سالاری با اشاره به اینکه از دهه ۶۰ قرار شد تا کلانشهر‌ها درآمدهایشان را خود تأمین کنند و دولت مبلغی به شهر‌ها ندهد، تصریح کرد: پس از اجرای این مصوبه مدیران شهری آسان‌ترین راه رسیدن به درآمد را از طریق صدور پروانه‌ها انتخاب کردند و از سند طرح تفصیلی برای درآمدزایی استفاده کردند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با بیان اینکه تعریف پروژه‌ها بیشتر با نظر پیمانکاران بوده و مشاوران کمتر نقش داشته‌اند، گفت: بزرگراه‌های شهری منابع مالی زیادی را به خود اختصاص دادند و در حالی که قرار بود آن‌ها گره گشای ترافیک شهر باشند، چون پیوست‌های مطالعاتی نداشتند به اهداف خود نرسیدند.

وی افزود: در حال حاضر بودجه غیر نفتی شهرداری صفر است و بخش عمده آن هم از طریق فروش املاک تأمین می‌شده است.

سالاری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما در دادگاه مربوط به ایران مال حضور داشته‌اید، گفت: من تاکنون در هیچ دادگاهی که مربوط به ایران مال باشد، شرکت نکرده‌ام.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران افزود: البته یک ماه پیش برای بررسی تخلفات پالادیوم دادگاه از من دعوت کرد و در آنجا مصوبه‌ای داشتیم که بررسی‌های جامع در مورد مجموع تخلفات پالادیوم باید انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مورد موضوع دادستانی صرفا پالادیوم نیست، بلکه مجموع تخلفاتی است که در پروژه‌های بزرگ مقیاس صورت می‌گیرد.

سالاری با بیان اینکه کمیسیون ماده ۴ پرونده‌ها را بررسی می‌کند، گفت: نظر دادستانی این بود که گزارشات آن‌ها ارسال شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران تصریح کرد: موضوع تخلفات ساختمانی نگران کننده است و به یک تهدید جدی تبدیل شده که اکنون در سطح قوای سه گانه مطرح است.

وی در ادامه به موضوع هولوگرام‌ها و کارگزاران پرداخت و گفت: وجود هولوگرام و کارگزار به خودی خود جرم نیست، اما آنچه اشکال دارد ساز و کار نحوه تعامل با کارگزاران است که در طول دوره گذشته اشکال اساسی داشته است.

سالاری با بیان اینکه کارگزار فردی است که دارای تمکن مالی بالایی است، تصریح کرد: هنگامی که شهرداری در فرآیند اجرای طرح‌ها مشکل مالی دارد، می‌تواند از ظرف مالی سرمایه گذاران استفاده کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران ادامه داد: متأسفانه در دوره گذشته کارگزارانی که برای استفاده از هولوگرام می‌آمدند نه تنها می‌توانستند برای اجرای پروژه‌ها سرمایه هزار میلیاردی بیاورند، بلکه سرمایه شهرداری را هم در اختیار می‌گرفتند و یکی از رویکرد‌های مهم مدیریت شهری جدید این بود که برای آن‌ها انضباط مالی تعریف کرد.

وی در ادامه در خصوص وضعیت گود کنار برج میلاد گفت: گود کنار برج میلاد همچنان بلاتکلیف است و ما شهرداری را مکلف کردیم که به لحاظ حقوقی مشکل خود را با ناجا حل کند.

سالاری افزود: در حال حاضر ناجا مدعی این است که این پروژه دارای حقوق مکتسبه است و ما معتقدیم که آن‌ها چنین حقوقی ندارند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با اشاره به کارنامه شورا که به تازگی در دست انتشار است، گفت: ما ۸۱ جلسه در کمیسیون برگزار و ۳۵ طرح و لایحه را بررسی کردیم و سپس نظرات خود را به صحن آوردیم.

وی با بیان اینکه در طول یک سال گذشته ۴ هزار و ۸۵۵ پرونده را که در شورا‌های معماری مناطق در مورد آن‌ها تصمیم گیری شده بود، بررسی کردیم، گفت: تعداد قابل توجهی از این پرونده‌ها طی نامه‌ه‌ای به مناطق ۲۲ گانه اعلام شدند.

سالاری بیان کرد: ۹۵۰ درخواست مردمی در حوزه شهرسازی داشته‌ایم که مورد بررسی قرار گرفتند، ۱۶۵ مورد مکاتبه از سازمان نظام مهندسی تهران در خصوص پروژه‌های در حال گودبرداری به کمیسیون شهرسازی آمده که در حال بررسی است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین اولویت‌های ما صیانت از باغات بوده است، گفت: در حال حاضر مشغول تدوین طرح جایگزین هستیم که به زودی در صحن شورا مطرح خواهد شد.

وی در خصوص باغات پراکنده گفت: پیگیر‌ی‌های جدی داشتیم و شهرداری را ملزم کردیم که لایحه شناسنامه تک باغات تهران را ارائه دهد.

سالاری افزود: ۶ هزار و ۲۰۰ پرونده باغ در مقیاس هوایی شناسایی شدند و از سه هزار و ۴۲۸ پرونده این باغات بازدید شد که با رویکرد شهرسازی جایگاه درختان را شناسایی کردیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با اشاره به باغات محدوده کن و باغات به هم پیوسته آن گفت: این محدوده ۱۱۳ هکتار مساحت دارد که ۷۰۰ هکتار آن فضای سبز است.

وی تصریح کرد: محدوده کن فضایی برای شکل گیری مشاغل نامتجانس شده که اکنون فعالیت‌هایی نظیر چوب بری و کمپ‌های ترک اعتیاد در آن مستقر شده و نه تنها مردم نمی‌توانند از فضای آن استفاده کنند، بلکه امنیت ورود به آنجا را هم ندارند.

سالاری با بیان اینکه ۱۴۶ هکتار از زمین‌های کن متعلق به توتستان‌ها و باغات توت است، گفت: در این زمینه سه پیشنهاد که یکی تملک عامل آن بوده، اما چون ۱۰ هزار میلیارد تومان پول می‌خواسته امکان پذیر نبوده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری شورای شهر تهران با بیان اینکه پیشنهاد دیگر مدل مشارکت مالکین با شهرداری بوده است، گفت: تجربه نشان می‌دهد اماکنی که با مشارکت مالکین ساماندهی نمی‌شود، وضع خوبی ندارند و در این مورد هم باید شهرداری نقش نظارتی داشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت روستا‌های کن گفت: مقرر شد تا روستای کن به عنوان بافت فرسوده تلقی شود و مشوق‌هایی به مالکین داده شود تا با حفظ فضا‌های خاص تبدیل به یک فضای گردشگری شود.

سالاری با بیان اینکه در طرح برج باغات رویکرد‌های سلبی جواب نمی‌دهد، گفت: باید اقداماتی کنیم که مالکین به موجب آن برای مشارکت انگیزه پیدا کنند.
ثبت: ۱۳۹۷/۶/۲۰