واریز یارانه درمان اعتیاد با هدف حمایت از معتادان بی بضاعت

پهبد پورشبانان گفت: برنامه پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد در محیط كار اجرا خواهد شد البته این طرح از سال ۸۲ با رویكرد اجتماع محور شروع شده و تیم های داوطلب فعالیت خود را آغاز كرده اند.
به گزارش نما، پهبد پورشبانان گفت: برنامه پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد در محیط کار اجرا خواهد شد البته این طرح از سال ۸۲ با رویکرد اجتماع محور شروع شده و تیم های داوطلب فعالیت خود را آغاز کرده اند.

وی ادامه داد: با این وجود براساس یافته های به دست آمده،از سال 94 ، برنامه پیشگیری از اعتیاد در محیط کار با مدل EAP (کارمندیاری) به طور آزمایشی در برخی از استان ها جایگزین برنامه قبلی شد.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: کارمندیاری برنامه ای است که تمام خدمات پیشگیری و درمان اعتیاد با هدف ارتقای سلامت روان در یک مرکز مستقر در محیط کار با تیم متخصص متشکل از پزشک، روانشناس و مددکار به کارکنان و خانواده آنان ارائه می شود.

پورشبانان به منظور حمایت از معتادان بی بضاعت گفت: همچنین یارانه درمان اعتیاد برای خدمت گیرندگان مراکز غیردولتی سرپایی، بستری، اقامتی بهبودی و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد، اجتماع درمان مدار TC پرداخت می شود.

وی با اشاره به مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادین متجاهر گفت: به منظور پیشبرد ماده57 برنامه ششم توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور، این طرح از نیمه دوم سال 96 در حال اجرا است و گروه مخاطب معتادین بی خانمان و متجاهر هستند.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی موبایل سنتر در راستای کاهش آسیب های اجتماعی خبر داد و گفت: در این طرح با استفاده از وسیله نقلیه (وَن یا مینی‌بوس) خدمات کاهش آسیب و پیشگیری از ایدز به معتادان و زنان آسیب دیده و دارای رفتار پرخطر ارائه می شود. و از سال گذشته تا کنون تعداد مراکز 50 درصد افزایش یافته است.
ثبت: ۱۳۹۷/۶/۲۱