گزارشی از محصولات پاییزی سیما

سریال‌های جدید در راه اند

در ایامی كه حال و روز مجموعه‌های نمایشی سیما آن‌چنان كه باید خوب نیست، شنیده‌ها حاكی از تزریق سریال‌های جذاب و متنوع به تلویزیون است.
سبحان علوی- در ایامی که حال و روز مجموعه‌های نمایشی سیما آن‌چنان که باید خوب نیست، شنیده‌ها حاکی از تزریق سریال‌های جذاب و متنوع به تلویزیون است. شبکه‌های مختلف سیما در ادامه فصل پاییز هر شب با پخش مجموعه‌‌هایی جدید؛ در ژانرها و گونه‌های متنوع از ملودرام تا کمدی، همراه مخاطبان علاقه‌مند به مجموعه‌های نمایشی خواهند بود. مرکز امور نمایشی سیما برنامه‌ریزی خود برای پخش تولیدات گسترده سیما‌فیلم در زمینه مجموعه‌ها و سریال‌های تلویزیونی تا ابتدای زمستان ‌97 را اعلام کرد.

شبکه ‌یک: «آسمان ‌هوای ‌باران‌ دارد»
بر این اساس شبکه یک سیما که اکنون مجموعه تلویزیونی «نجوا» به تهیه‌کنندگی سعید شاهسواری و کارگردانی ابراهیم شیبانی را روانه آنتن کرده؛ آذر ماه با مجموعه 30‌قسمتی «آسمان هوای باران دارد» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی و تهیه‌کنندگی امیر پوررحمانی مهمان مخاطبان علاقه‌مند به مجموعه‌های نمایشی می‌شود. علی عمرانی، مرجانه گلچین، فریبا کوثری، بهرنگ علوی، بابک کریمی و فریبا جدیکار از جمله بازیگران این مجموعه‌اند. داستان «آسمان هوای باران دارد» قصه خانواده‌ای است که برای ادامه تحصیل دختر بزرگشان در مقطع دکترا راهی تهران می‌شوند اما در خلال این امر درگیر موضوعاتی می‌شوند که دستمایه داستان این مجموعه شده است. «آسمان هوای باران دارد» فصل دوم مجموعه «آسمان همیشه ابری نیست» ساخته سعید عالم ‌زاده با طرحی از امیر پورحمانی، تهیه‌کننده این دو مجموعه است که در سال ‌89 از شبکه یک سیما پخش شد.

شبکه دو: «بچه‌مهندس»
فصل دوم مجموعه تلویزیونی «‌بچه مهندس» به تهیه‌کنندگی سعید سعدی و کارگردانی علی غفاری بعد از مجموعه «بازی نقاب‌ها» ساعت 21:30 روانه آنتن شبکه خواهد شد. این مجموعه در سه فصل روایتگر کودکی، نوجوانی و جوانی شخصیت اصلی داستان به نام جواد جوادی است. فصل اول «بچه مهندس» که رمضان ‌97 از شبکه دو پخش شد به ماجراهای مختلف پرورشگاهی می‌پرداخت که جواد از نوزادی به آنجا سپرده شده بود. مانی رحمانی بازیگر نقش نوجوانی جواد است و مریم کاویانی، علی اوسیوند و نسرین نکیسا از جمله بازیگرانی‌اند که به این مجموعه در فاز دوم اضافه شده‌اند. پرویز پورحسینی، بهاره رهنما، بهناز جعفری، افشین نخعی، سلمان فرخنده، سیاوش چراغی‌پور و حمید شریف‌زاده نیز هم در فاز یک و هم در فاز دو این مجموعه حضور دارند.

سه‌تایی برای شبکه سه
«حوالی پاییز»، «شرایط خاص» و «بانوی عمارت» عنوان سه مجموعه نمایشی هستند که بعد از اتمام «دلدادگان» از شبکه سه روانه آنتن خواهند شد. با پایان مجموعه «دلدادگان» در انتهای مهر، پخش مجموعه 20‌قسمتی «حوالی پاییز» از هفته اول آبان آغاز خواهد شد. «حوالی پاییز» به تهیه‌کنندگی سعید پروینی و کارگردانی حسین نمازی ملودرامی در خصوص عشق یک جوان ایرانی به یک دختر عرب است که نویسندگی آن را حسین نمازی، براساس طرحی از حمید نعمت‌الله و معصومه بیات در 20 قسمت برعهده داشته است. بازیگرانی چون رؤیا تیموریان، لیلا اوتادی، حسین مهری، علیرضا لبیبیان و حمیدرضا متقی و یک بازیگر لبنانی در این مجموعه به ایفای نقش پرداخته‌اند. با فرارسیدن ماه ربیع‌الاول مجموعه طنز «شرایط خاص» به کارگردانی وحید امیرخانی و تهیه‌کنندگی سیدمرتضی فاطمی در 17 قسمت هر شب ساعت 20:40 از شبکه سه روانه آنتن می‌شود. «شرایط خاص» یک کمدی موقعیت است که بخشی از این موقعیت با جابه‌جایی شخصیت‌ها در طول داستان رخ می‌دهد.

در این مجموعه مضامین اجتماعی با زبانی طنز طرح می‌شوند. «شرایط خاص» با بازی کامبیز دیرباز، پروانه معصومی، بهرام افشاری، نادر سلیمانی، کاظم سیاحی، مریم سعادت، و ... برای پخش در شب‌های پاییز ۹۷ آماده شده است. حسین تراب‌نژاد و احسان لطفیان متن فیلمنامه را به نگارش درآورده‌اند.

همچنین مجموعه نمایشی 40 قسمتی «بانوی عمارت» به تهیه‌کنندگی مجید مولایی و کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد از اواسط آذر‌ماه از شبکه سه پخش خواهد شد. «بانوی عمارت» داستانی عاشقانه را در مقطعی از تاریخ قاجار روایت خواهد کرد که در لایه‌های زیرین هم به شرایط اجتماعی و سیاسی آن زمان می‌پردازد. تهران، کاشان و قزوین شهرهایی است که این مجموعه تلویزیونی در آن تصویربرداری شده. «بانوی عمارت» به قلم احسان جوانمرد به نگارش در آمده است. پانته‌آ پناهی‌ها، علیرضا شجاع نوری، اندیشه فولادوند و سعید بحرالعلومی از جمله بازیگران این مجموعه تلویزیونی‌اند.
ثبت: ۱۳۹۷/۸/۴