بهرام نیا در گفتگو با نما:

انتصابات گسترده مدیران در آستانه بازنشستگی غیر اخلاقی است

عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:از نظر اصول مدیریتی حرفه ای نیست كه مدیران در آستانه بازنشستگی دست به انتصابات گسترده بزنند.
حسن بهرام نیا نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتصابات صورت گرفته از سوی مدیران در آستانه بازنشستگی در وزارت نفت، گفت: آن چیزی که باید نصب العین مسئولین قرار گیرد اجرای قانون است و قانون برای افرادی که بازنشسته اند مهلتی را مشخص کرده است که آنها باید تا تاریخ مشخصی با سمت خود خداحافظی کرده و بروند.
وی با اشاره به استفاده از تخصص بازنشستگان به صورت کارشناس، افزود: نباید سرپیچی از قانون صورت گیرد کما اینکه ساز و کار استفاده از نیروهای بازنشسته نیز تعریف شده است و زمانی امکان دارد این افراد پست نداشته باشند اما از خدمات آنها به عنوان کارشناس استفاده شود.
وی در واکنش به انتصابات اخیر وزارت نفت، گفت: از نظر قانون انتصاب افراد جدید در پستها از سوی مدیرانی که حکم بازنشستگی شان صادر نشده مانعی ندارد و مدیر تا دقیقه نود دارای اختیارات لازم برای عزل و نصب نیروها می باشد ولی چنین اقداماتی به صورت گسترده آنهم چند روز قبل از ترک پست از نظر اخلاقی مورد قبول نیست.
بهرام نیا افزود: با این اقدامات قدرت انتخاب از مدیری که قرار است جایگزین مدیر در آستانه بازنشستگی شود گرفته می شود و مدیر جدید به اصطلاح با آش پخته شده مدیر قبلی روبرو خواهد شد که باید با آن بسازد.
وی گفت: از نظر اخلاقی این رفتارها درست نیست و باید به مدیر جدید قدرت انتخاب داد چون او می خواهد برنامه ریزی کند و افرادی را که می خواهد با آنها کار کند خود شناسایی و نصب نماید و براساس شناختی که از افراد دارد پست ها را برای پیش برد کار به افراد متعهد و متخصص واگذار نماید و اگر ما این اختیارات و قدرت را از مدیر جدید بگیریم در واقع مرتکب نوعی بداخلاقی شده ایم.
وی یاد آور شد: اخلاق حکم می کند کسی که قرار است مدیر شود خود افراد را برای پیشبرد کارها انتخاب کند از نظر اصول مدیریتی هم حرکت خوبی نیست که مدیر در آستانه بازنشستگی دست به انتصابات گسترده جدید آنهم چند روز قبل بازنشستگی خود بزند.
وی افزود: گرچه وزیر حق انتخاب همکاران خود را دارد لیکن بهتر است انتخابها به صورتی باشد که افراد متخصص و متعهد آشنا با بدنه وزارت کار در مسند امور استفاده شود.
بهرام نیا گفت: به نظر می رسد آقای تربتی انتخاب خوبی بود چرا که وی فرد پخته ای است و خود از بدنه شرکت گاز بوده و مجموعه هیئت مدیره ایشان را قبول دارند ، آقای کرباسیان هم در اقتصاد تجاربی داشته اند لیکن تا چه اندازه در جایگاه کنونی به عنوان مدیر عامل وزارت نفت بتوانند موفق عمل کنند بستگی به افراد پیرامونی و مشاوره و راهنمایی هایی دارد که به وی داده می شود تا بتوانند براساس آن برنامه و استراتژی خود را به صورت راهبردی تعریف نمایند در مورد تخصص غیر مرتبط ایشان هم قطعا" آقای زنگنه بررسی نموده و اطلاع کافی دارد که اگر مشکلی پیش بیاید باید وی پاسخگو باشد.
ثبت: ۱۳۹۷/۹/۳

آخرین اخبار