سناتور جمهوری خواه: سعودی ها باید پاسخگو باشند

«ماركو روبیو» سناتور جمهوری آمریكایی با اشاره به تشدید بحران انسانی در یمن و نقش عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگارعرب گفت: سعودی ها باید پاسخگو باشند.
به گزارش نما، این سناتور هم حزبی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مطلبی که در شبکه خبری فاکس نیوز منتشر کرد، نوشت: بعد از اقدام وحشیانه سعودی ها در به قتل رساندن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول در اکتبر گذشته، سنا در اقدامی منطقی در حال بررسی روابط آمریکا با عربستان است که شامل بررسی نقش آمریکا در ائتلاف تحت امر عربستان در درگیری های یمن است.

وی افزود: بحران انسانی در یمن در حال تشدید است. درگیری های کنونی بین دولت یمن و الحوثی ها تاکنون به کشته شدن بیش از 57 هزار نفر، آوارگی 2میلیون و 300 هزار یمنی و گرسنگی نیمی از 28 میلیون نفر از ساکنان این کشور شده است.

روبیو در بخشی از مقاله خود نوشت: هر چند آمریکا حق دارد عربستان را به دلیل قتل بی رحمانه خاشقچی مسئول و پاسخگو بداند اما نباید از نقش محوری ایران در جنگ یمن غفلت کند.

به گزارش ایرنا، سنای آمریکا روز چهارشنبه به قطعنامه تهیه شده از سوی سناتورها «برنی سندرز» و «مایک لی» رای مثبت داد که با استناد به قانون اختیارات جنگی آمریکا دولت این کشور را ملزم به قطع حمایت از جنگ یمن می کند.

در صورت تصویب نهایی این اقدام نادر نمایندگان آمریکا، حمایت آمریکا از ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان سعودی پایان می یابد.

با آغاز به کار کنگره جدید آمریکا تا چند هفته دیگر، دمکرات‌ها اکثریت را در مجلس نمایندگان در دست خواهند گرفت و انتظار می‌رود طرح مورد اشاره به تصویب هر دو مجلس این کشور برسد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با نادیده گرفتن نقش عربستان در بروز بحران انسانی در یمن و قتل خاشقچی تهدیدی به وتوی این طرح با استفاده از اختیارات خود برای جلوگیری از تبدیل شدن این طرح به قانون کرده است.
ثبت: ۱۳۹۷/۹/۲۲