نما بررسی می كند؛ پایداری‌ها عامل وحدت یا تفرقه؟

نما بررسي مي كند؛ پايداري‌ها عامل وحدت يا تفرقه؟

باید منتظر ماند تا جبهه پایداری چه راهبری را در انتخابات پیش رو پیش می‌گیرد، با حاضر می شود زیر فهرست«وحدتِ اصولگرایان» را امضا كند؟

به گزارش نما ، پنج‌شنبه هفته گذشته ترافیک سیاسی در اردوگاه اصولگرایان سنگین بود. از یک سو همایش «تحول خواهان انقلابی» ـ بازیگران شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ـ با حضور غلامعلی حدادعادل و علیرضا زاکانی در خیابان ملاصدرای تهران برگزار شد و از سوی دیگر «پایداری‌ها» مجمع عمومی خود را در مجتمع مجتمع فرهنگی آدینه در غرب تهران تشکیل دادند.

«تحول‌خواهان انقلابی» از سوی سه تشکل جمعیت رهپویان، جمعیت ایثارگران و جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی تشکیل شده است. آنها در انتخابات 1400 هم ذیل شورای ائتلاف با محوریت غلامعلی حدادعادل فعالیت می‌کردند و در انتخابات امسال هم به دنبال همگرایی اصولگرایان زیر چتر شورای ائتلاف هستند.

هرچند اصولگرایان تحول خواه همایش خود را بی سر و صدا به پایان رساند اما «پایداری ها» برخلاف آنها خبر ساز شدند. خبر اصلی که بازتاب گسترده ای هم در فضای مجازی و رسانه ها پیدا کرد از سوی صادق محصولی عضو کابینه احمدی نژاد و دبیرکل جبهه پیداری در مجمع عمومی تشکیل سیاسی بیان شد!

او طی سخنانی هم به عملکرد دولت و هم به طرح واژه «خالص سازان» در سپهر سیاسی انتقاد کرد و گفت که«باید در اظهارات نسبت به دولت مراقب باشیم که سیاه‌نمایی انجام نشود. دولت ضعف‌هایی هم دارد. اصلی‌ترینش این است که برخی افراد حاضر در دولت، مثل خود رئیس‌جمهوری در فکر و عمل، تحولگرا نیستند، اما همچنان در دولت حضور دارند؛ از دولت انتظار داریم و مطالبه می‌کنیم هرچه سریع‌تر نیروهای کارآمد انقلابی را جایگزین چنین افرادی کند و اسیر شانتاژهایی چون اتهام خالص‌سازی نشود. متاسفانه امروز تکرار واژه خالص‌سازی اسم رمز حمله به شایسته‌سالاری شده است

به هرحال آنچه از آرایش انتخاباتی اصولگرایان ترسیم شده است نشان می‌دهد همه طیف‌های اصولگرایی بنا دارند تا با حداکثری توان خود وارد عرصه انتخابات شوند؛ جبهه پایداری هم مستثنی از این قاعده نیست. پایداری می‌کوشد تا به شکلی متحد وارد انتخابات شود اما به نظر می‌رسد با توجه به مواضع موجود در این گروه سیاسی نمی‌توان انتظار اتحاد حداکثری میان آنها را داشت زیرا بخشی از نیروهای پایداری به جدیت باور دارند هیچگونه مشارکتی با هر طیفی از اصولگرایان صحیح نیست و می‌گویند صرفا باید با هویت مستقل جبهه پایداری وارد عرصه انتخابات شد و البته گروهی هم هستند که باور دارند که می‌شود با سایر طیف‌های جبهه اصولگرایی به وحدت رسید تا لیستی مشترک بیرون آید.

با این حال باید منتظر ماند  تا جبهه پایداری چه راهبری را در انتخابات پیش رو پیش می‌گیرد، با حاضر می شود زیر فهرست«وحدتِ اصولگرایان» را امضا کند؟

منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت درباره آرایش پایداری در انتخابات 1402، گفته بود: دوستان جبهه پایداری معمولا در دقایق آخر یک لیست را می‌آورند و می‌گویند؛ «اناشریک» هر چه قدر که بتوانند را وارد لیست نهایی می‌کنند!

با این حال هنوز راهبرد انتخاباتی یاران مرحوم آیت الله مصباح در انتخابات قطعی نشده است اما یک کارکشته عرصه سیاسی که سابقه طولانی در حضور در سامانه همگرایی نیروهای انقلاب را داد نسبت به دست یابی لیست واحد در انتخابات پیش رو خوش بین است.

محمد رضا باهنر ضمن بیان این مطلب، می گوید: جریانات اصولگرایان اگر چه امروز به فکر ارائه لیست مستقل هستند اما در نهایت در روزهای منتهی به انتخابات لیست واحد 30 نفره در تهران ارائه می‌کنند.

۱۴۰۲/۸/۲۹

اخبار مرتبط