حضور ناوهای جنگی ایران در سودان+عكس

سرهنگ "الصوارمی خالد سعد" سخنگوی ارتش سودان اضافه كرد: حضور این دو كشتی نظامی ایران در بندر پورتسودان، فرصتی برای افسران نیروی و دانشجویان نیروی دریایی سودان است تا تسلیحات و كشتی های پیشرفته را ببینند و نسبت به آنها آگاهی پیدا كنند. در طول مدت حضور كشتی های ایرانی ،ارتش سودان به خانواده ها در بندر پورتسودان اجازه داد تا كشتی های جنگی ایران را از نزدیك ببینند.
به گزارش نما، عصر ایران به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نوشت: دو کشتی جنگی نیروی دریایی ارتش ایران به نام های "خارک" و "شهید نقدی"، دیروز چهارشنبه پس از برگزاری مراسم بدرقه رسمی ارتش سودان، بندر پورتسودان را ترک کردند. دو کشتی جنگی نیروی دریایی ارتش ایران آب های ساحلی سودان را ترک کردند.

این دو کشتی ایرانی به مدت سه روز در بندر پورتسودان در ساحل دریای سرخ، لنگر انداخته بودند.

در مراسم بدرقه رسمی، گروه موسیقی ارتش سودان آهنگ نواخت و نظامیان ایرانی مستقر بر روی عرشه کشتی ها که جلیقه های نارنجی پوشیده بودند، با تکان دادن کلاه های خود با همتایان سودانی خداحافظی کردند. قایق های تندروی ارتش سودان هم کشتی نظامی "خارگ" را در هنگام ترک آب های سودان همراهی کردند.

حدود ۳۰۰ نظامی ایرانی متشکل از کارشناسان، افسران، سربازان و کارشناسان فنی و مخابرات در این دو کشتی نظامی حضور دارند.

برخی رسانه ها ، این سفر کشتی های جنگی ایران را به بمباران کارخانه اسلحه سازی یرموک در پایتخت سودان مرتبط می دانستند اما "عبدالله المطری" از فرماندهان ارشد نیروی دریایی سودان گفت: این سفر ، حدود سه ماه پیش برنامه ریزی شد و هدف از آن انجام ماموریت های نظامی عادی برای تامین امنیت دریایی و مبارزه با دزدان دریایی در اقیانوس هند، خلیج عدن و دریای سرخ است.

پهلو گرفتن این دو کشتی جنگی ایران در سواحل سودان تنها چند روز پس از حمله جنگنده های اسرائیلی به کارخانه اسلحه سازی یرموک در جنوب پایتخت سودان، باعث شد این اتفاق از اهمیت خاصی برخوردار شود.

منابع اسرائیلی پیشتر مدعی شده بودند، این کارخانه اسلحه سازی به ایران مرتبط است و برای حزب الله لبنان، حماس در غزه و سوریه سلاح تولید و منتقل می کند؛ موضوعی که به شدت از سوی وزارت خارجه سودان تکذیب شد.

قبل از این سخنگوی ارتش سودان گفته بود پهلو گرفتن دو کشتی جنگی ایران در پورتسودان به معنی حمایت از روابط سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی میان دو کشور است.

سرهنگ "الصوارمی خالد سعد" سخنگوی ارتش سودان اضافه کرد: حضور این دو کشتی نظامی ایران در بندر پورتسودان، فرصتی برای افسران نیروی و دانشجویان نیروی دریایی سودان است تا تسلیحات و کشتی های پیشرفته را ببینند و نسبت به آنها آگاهی پیدا کنند.

در طول مدت حضور کشتی های ایرانی ،ارتش سودان به خانواده ها در بندر پورتسودان اجازه داد تا کشتی های جنگی ایران را از نزدیک ببینند. نظامیان ایرانی هم در مدت حضور در بندر پورتسودان از بازار و مکان های تاریخی دیدنی این بندر بازدید کردند.

علی کرتی وزیر خارجه سودان هم گفت: پهلو گرفتن این کشتی های نظامی ایران در بندر پورتسودان، مخفیانه نیست.

این برای نخستین مرتبه است که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پهلو گرفتن دو کشتی نظامی خود در سواحل سودان در دریای سرخ خبر می دهد.

کشتی های جنگی ایران در دریای سرخ، قبل از این بارها در بندر جده عربستان پهلو گرفته بودند. کشتی های جنگی ایران در سال گذشته میلادی برای نخستین بار با عبور از کانال سوئز در مصر، در بندر طرطوس سوریه مستقر شده بودند.

11.jpg
کشتی نظامی خارگ نیروی دریایی ارتش ایران
در ساحل بندر پورتسودان کشور سودان
12.jpg

13.jpg
یک تفنگدار دریایی ایران در کنار کشتی نظامی هلی کوپتر
بر "خارگ" در بندر پورت سودان کشور سودان
14.jpg
کشتی های نظامی ایران در بندر پورتسودان سودان
15.jpg
شماری از شهروندان سودانی در هنگام ترک کشتی های نظامی ایران
16.jpg

شماری از نظامیان ایران مستقر بر روی
عرشه کشتی شهید نقدی در بندر پورتسودان
ثبت: ۱۳۹۱/۸/۱۱