نسخه چاپی

آلاینده‌های تشدیدكننده علائم كووید

عکس خبري -آلاينده‌هاي تشديدکننده علائم کوويد

نتایج یك مطالعه نشان داده است كه آلودگی هوا با تشدید علائم كووید-۱۹ مرتبط است.

به گزارش نما، نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که چندین آلاینده معمول و رایج با بروز پیامد‌های شدیدتری در افراد آلوده به کروناویروس مرتبط هستند.

در این بررسی آمده است: افرادی که در مناطقی از انتاریوی کانادا با سطح بالاتری از سه آلاینده معمول در هوا - ذرات معلق ریز، دی اکسید نیتروژن و ازن- زندگی می‌کردند، در معرض خطر بیشتر بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه قرار داشتند.

این متخصصان همچنین دریافتند: قرار گرفتن طولانی در معرض آلاینده ازن به طور خاص خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد.

متخصصان اداره بهداشت کانادا داده‌های مربوط به ۱۵۱ هزار و ۱۰۵ فرد ۲۰ سال و بالاتر را که در سال ۲۰۲۰ در انتاریو به عفونت کروناویروس آلوده شده بودند مورد بررسی قرار دادند. همچنین اطلاعات مربوط به سه آلاینده در دسترس آنان قرار گرفت.

بررسی‌ها نشان داد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا می‌تواند خطر ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ را از طریق مکانیسم‌های مختلفی افزایش دهد. به عنوان مثال، آلاینده‌های هوا می‌توانند واکنش‌های ایمنی و فعالیت‌های ضد میکروبی را در ریه‌ها کاهش و در نتیجه بار ویروسی را افزایش دهند.

به گزارش روزنامه هیل، این مواد همچنین می‌توانند باعث التهاب مزمن و فعالیت بیش از حد یک نوع پروتئین گیرنده شود که ورود کروناویروس به سلول‌های انسانی را امکان پذیر می‌کند.

منبع: ایسنا

۱۴۰۱/۳/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: