نسخه چاپی

فروش دلار ۲۹هزارتومانی در صرافی‌ها

عکس خبري -فروش دلار ??هزارتوماني در صرافي‌ها

همزمان با افزایش عرضه ارز از سوی صادركنندگان در بازار، هم‌اكنون برخی از صرافی‌ها دلار را با قیمت ۲۹هزار تومان به مردم می‌فروشند.

به گزارش نما، قیمت دلار که در هفته‌های گذشته تحت تأثیر جو روانی در بازار ارز سیر صعودی را پرشتاب طی می‌کرد با ورود بانک مرکزی و اتخاذ سیاست‌های جدید ارزی، با کاهش چشم‌گیر همراه شده و هم‌اکنون در برخی صرافی‌ها در کانال ۲۹ هزار تومان به‌فروش می‌رسد.

طی دو سه روز اخیر البته قیمت ارز توافقی در صرافی‌ها وارد کانال ۲۹ هزار تومان شده بود ولی از امروز برخی از صرافی‌ها با همین قیمت نسبت به فروش ارز به مردم اقدام می‌کنند.
کامران سلطانی‌زاده دبیرکل کانون صرافان با تأیید این موضوع گفت: با توجه به مصوبه جدید بانک مرکزی در معاملات ارز توافقی، صرافی‌ها فروش ارز به هموطنان را با نرخ توافقی آغاز کرده‌اند بر همین اساس نیز به‌تناسب توافق با صادرکنندگان هم‌اکنون قیمت فروش دلار در صرافی‌های مجاز در کانال ۲۹ هزار تومان قرار دارد، البته رصد میدانی از بازار ارز نشان می‌دهد برخی دیگر از صرافی‌ها نیز ارز توافقی را در کانال ۳۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسانند.

وی با تأکید بر اینکه این مصوبه موجب خرید ارز با نرخ مناسب برای هموطنان شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود با افزایش صرافان معامله‌گر در نرخ توافقی، به‌زودی شاهد تعدیل نرخ ارز و افزایش خدمات ارزی در چهارچوب قوانین بانک مرکزی باشیم.

دبیرکل کانون صرافان ادامه داد: از امروز بازار متشکل ارزی با آغاز طرح فروش توافقی امکان انجام معاملات بین صرافان سراسر کشور را ایجاد می‌کند.

طی هفته‌های گذشته و همزمان با تشدید نوسانات ارزی در بازار ارز، اختیارات بانک مرکزی با مجوز سران قوا برای مدیریت بازار ارز افزایش یافت و این بانک توانست با انجام اقداماتی بدون ارزپاشی باعث کاهش التهابات ارزی شود.

در گام نخست بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای، مجوز خرید و فروش ارز صادرکنندگان به نرخ توافقی در صرافی‌ها را صادر کرد و همین اقدام توانست طی مدت کوتاهی (دو سه روز نخست اجرای این طرح) قیمت دلار را در بازار آزاد ۲ هزار تومان کاهش دهد.

البته طی روزهای بعد بانک مرکزی این بخشنامه را تکمیل کرد و مجوز خرید ارز تمام اشخاص حقیقی و حقوقی را توسط صرافی‌ها صادرکرد؛ آن‌طور که فعالان بازار ارز می‌گویند، با این بخشنامه بانک مرکزی، علاوه بر ارز صادرات، ارزهای خانگی نیز وارد بازار شده و همین امر موجب تعادل در بازار ارز شده است.

اقدام مهم دیگر برای مدیریت بازار ارز، مجوزی است که از امروز ابلاغ و اجرایی شده است؛ با این مجوز عملاً عرضه ارز در بازار بیشتر از قبل خواهد شد؛ چراکه طبق اعلام بازار متشکل ارزی،‌ فروش ارز صادرکنندگان به صرافی‌ها با نمادهای معاملاتی جدید در بازار متشکل ارزی راه‌اندازی شده است.

در بخشی از اطلاعیه بازار متشکل ارزی آمده است: «به اطلاع کارگزاران محترم می‌رساند، به‌منظور تسهیل فروش ارز صادرکنندگان، نمادهای معاملاتی جدید دلار و یورو تحت عنوان دلار صادراتی و یوروی صادراتی از امروز به‌صورت آزمایشی در بازار متشکل ارز ایران راه‌اندازی خواهد گردید.»
منبع: تسنیم

۱۴۰۱/۳/۳۰

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: