نسخه چاپی

بایدن به پیشواز شكست می‌رود؟

بايدن به پيشواز شکست مي‌رود؟

نتایج اكثر مؤسسات نظرسنجی نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان اكثریت مجلس نمایندگان را كه در همه ایالت‌ها و به طور كامل انتخاب می‌شود، به دست خواهند آورد.

به گزارش نما ،  رئیس‌جمهور آمریکا گفت: در صورتی که دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر شکست بخورند، ۲ سال واقعا سخت را در پیش خواهیم داشت. جو بایدن در مجمع سرمایه‌گذاری کمیته ملی دموکرات‌ها در بوستون اظهار کرد در صورتی که جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای قدرت را در دست بگیرند، هر کار قانونی را که لازم باشد انجام خواهند داد.
وی با اشاره به اینکه دموکرات‌ها باید کنترل سنا و مجلس نمایندگان را در دست داشته باشند، افزود: اگر ما کنترل هر کدام از مجلس‌ها را از دست بدهیم، ۲ سال واقعا سخت را در پیش خواهیم داشت. من از این بعد زمان بیشتری را به بیان مخالفت خود با به قدرت رسیدن جمهوری‌خواهان اختصاص می‌دهم. بایدن همچنین خوش‌بینی خود را به طور کلی درباره آمریکا ابراز و تصریح کرد: خوش‌بینی من به این علت نیست که من رئیس‌جمهور هستم، بلکه به دلیل ماهیت خود آمریکاست.
وی تصریح کرد انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره کمتر از 2 ماه دیگر برگزار می‌شود و بار دیگر ضرورت موضوعاتی همچون حق حفظ حریم خصوصی، تامین امنیت مدارس برای کودکان و موضوع آب و هوا مشخص می‌شود. بایدن همچنین هشدار داد اگر دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای شکست بخورند، آنها شانس تصویب دوباره قانون حق سقط جنین برای زنان را که یک دادگاه عالی در ماه ژوئن آن را لغو کرد، از دست می‌دهند. اگر جمهوری‌خواهان به قدرت برسند، این قانون به طور کلی لغو می‌شود. این در حالی است که نتایج آخرین نظرسنجی‌های «سی‌بی‌اس» نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان پیشتاز انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا هستند. بر اساس نتایج این نظرسنجی، جمهوری‌خواهان در کنترل مجلس نمایندگان در انتخابات میان‌دوره‌ای سال جاری پیشتاز هستند و انتظار می‌رود جمهوری‌خواهان 230 کرسی و دموکرات‌ها 205 کرسی مجلس را تصاحب‌ کنند.
همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد دموکرات‌ها از موضوعات و وقایع اخیر دلسرد شده و نسبت به جمهوری‌خواهان تمایل کمتری به شرکت در انتخابات دارند. ممکن است 8 نوامبر جو بایدن به سرنوشت سلف‌های خود دچار شود. تقریبا در ایالات متحده مرسوم است که رئیس‌جمهور در انتخابات میان‌دوره‌ای مجازات می‌شود. اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد این بار هم همین‌طور خواهد بود، میزان محبوبیت بایدن تقریبا به اندازه محبوبیت سلف او دونالد ترامپ قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای 2018 بد است. طبق نظرسنجی «یو‌اس‌ای تودی» و دانشگاه سافولک، تنها 39 درصد مردم آمریکا از بایدن راضی هستند و 56 درصد از عملکرد رئیس‌جمهور خود ناراضی هستند.
نتایج اکثر مؤسسات نظرسنجی نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را که در همه ایالت‌ها و به طور کامل انتخاب می‌شود، به دست خواهند آورد. در ادامه این گزارش آمده است: اگر در این انتخابات دموکرات‌ها مجلس نمایندگان و سنا را به جمهوری‌خواهان ببازند، رئیس‌جمهور دیگر به سختی قادر به تصویب قوانین خواهد بود و پس از آن فقط می‌تواند با فرمان اجرایی حکومت کند. این یک راه‌‌حل سریع اما ناپایدار است، زیرا این احکام می‌تواند بلافاصله توسط رئیس‌جمهور بعدی لغو شود.
علاوه بر این، بدون اکثریت دموکرات‌ها در کنگره، کمیته تحقیقاتی علیه ترامپ درباره موضوع حمله به کنگره در 6 ژانویه 2021 به نتیجه نمی‌رسد، زیرا جمهوری‌خواهان تقریبا به طور کامل با این تحقیقات مخالفند. نیوزویک هم چندی پیش گزارش کرد اگر دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر 2022 شکست بخورند و مجلس نمایندگان و سنا را از دست بدهند، بایدن شاید خودش را به سرعت در آستانه استیضاح ببیند.
درخواست‌ها برای استیضاح بایدن چندین بار از سوی بسیاری از محافظه‌کاران برجسته مطرح شده است. اخیرا «تاکر کارلسون» مجری فاکس‌نیوز پس از گزارش پایگاه خبری «واشنگتن فری‌بیکن» که ادعا می‌کرد دولت بایدن یک میلیون بشکه نفت به یک شرکت گاز دولتی چین فروخته است، خواستار استیضاح رئیس‌جمهور شد.

منبع:وطن امروز

۱۴۰۱/۶/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...