نسخه چاپی

استقبال كرملین از توافق ایران و عربستان

سخنگوی كاخ كرملین با بیان اینكه روسیه از هر توافقی كه به كاهش تنش در منطقه غرب آسیا منجر شود استقبال می‌كند، گفت كه اهداف مسكو در اوكراین نیز فقط با گزینه نظامی قابل دستیابی است.

به گزارش نما، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) از توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای احیای روابط دیپلماتیک استقبال کرد.

  

پسکوف طی نشست خبری در کرملین، در پاسخ به سوالی درباره واکنش روسیه به توافق تهران و ریاض گفت: «از هر اقدامی برای گفتگو و کاهش تنش در منطقه [غرب آسیا] استقبال می‌کنیم».

  

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به هند برای شرکت در نشست گروه ۲۰ را نمی‌توان منتفی دانست، توضیح داد: «اهداف کنونی روسیه در اوکراین فقط با ابزار نظامی قابل دستیابی است».

  

سخنگوی کرملین با اعلام خبر تماس تلفنی پوتین با «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان، اظهار داشت: «پوتین و پاشینیان در مورد اجرای توافقات بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان از جمله اقداماتی برای تضمین امنیت مرزها گفتگو کردند».

  

پسکوف درباره این تماس افزود: «پوتین با پاشینیان در مورد لزوم حل‌وفصل همه مسائل مربوط به قره‌باغ به شیوه‌ای سازنده از طریق ارتباط بین طرفین و نیروهای حافظ صلح روسیه صحبت کرد».

  

طبق این گزارش، وی درباره گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر حمایت هند از سقف قیمت تعیین‌شده برای نفت روسیه توسط کشورهای غربی، تصریح کرد: «روسیه به اظهارات مطبوعاتی درباره همکاری با هند در زمینه نفت نگاه نخواهد کرد، بلکه به تماس با طرف مقابل چشم دوخته است».

  

این مقام روس درباره سفرهای جداگانه احتمالی «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین و «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به مسکو نیز گفت که در زمان مناسب درباره آنها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

  

پسکوف پیش از این نیز با اعلام خبر تماس تلفنی رؤسای جمهور فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، گفته بود که دو طرف طرح‌های زیرساختی دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.

  


                    

                       منبع: فارس

                

۱۴۰۱/۱۲/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: