نسخه چاپی

جزییات حمله تروریستی مجدد به حرم حضرت شاهچراغ (ع)

جزييات حمله تروريستي مجدد به حرم حضرت شاهچراغ (ع)

در حمله تروریستی به حرم حضرت شاهچراغ (ع) یك نفر شهید و 7 نفر مجروح شدند عامل حمله تروریستی دستگیر شد.

به گزارش نما ، روز گذشته و درحالی که هنوز سالگرد شهدای حمله تروریستی سال گذشته به حرم شاهچراغ(ع) فرا نرسیده است، این حرم مقدس بار دیگر مورد حمله تروریسم تکفیری قرار گرفت و تا لحظه تنظیم گزارش، یکی از خادمان حرم شهید و 7 نفر زخمی شدند. به گزارش رسانه‌های رسمی، عامل حمله حوالی ساعت 19، هنگام اذان مغرب که زائران برای برپایی نماز مغرب آماده می‌شدند، از در باب المهدی(عج) وارد صحن حرم مطهر شد. در نخستین تیراندازی، خادمان و محل اقامت آنان هدف قرار گرفت. پس از حضور تروریست مسلح در صحن، وی به تیراندازی کور مبادرت کرد که در این هنگام نیروهای امنیتی با تروریست درگیر شده و توانستند وی را خلع سلاح و بازداشت کنند. فرمانده سپاه فجر استان فارس اعلام کرد که تروریست بازداشت شده، یک اسلحه کلاشنیکف و 8 خشاب پر به همراه داشته است.
اسماعیل قزل سفلی، معاون سیاسی - امنیتی استانداری فارس نیز در گزارشی از ابعاد این حمله، اعلام کرد که در این حادثه یک نفر از خدام حرم شهید و هفت نفر نیز مجروح شده‌اند که حال عمومی آنها وخیم گزارش نشده است. معاون استاندار فارس در آخر بیان کرد که عامل این حادثه تروریستی تحت بازجویی قرار گرفته است.
در همین حال، یک منبع آگاه نیز به فارس گفت که شهید حادثه تروریستی شاهچراغ از خادمان حرم بود که بر اثر اصابت تیر به کتفش به شهادت رسید. همچنین از ۷ مجروح حادثه که به بیمارستان‌های نمازی و مسلمین شیراز منتقل شدند، 2 نفر روز گذشته مورد عمل جراحی قرار گرفتند و حال سایر مصدومان مساعد گزارش شده است.

حمله تروریستی اول با 13 شهید
حمله تروریستی اول به حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) در اثنای آشوب‌های خیابانی پاییز گذشته، شامگاه چهارم آبان‌ماه 1401 رقم خورد. در جریان این حمله مسلحانه به زائران 13نفر از جمله 2 زن و کودک به شهادت رسیده و 25 نفر دیگر نیزمجروح شدند.
این حمله که نشانگر اقدام جنایتکارانه فرماندهی واحد تروریسم به سرکردگی امریکا علیه ملت ایران بود، موجی از محکومیت در سطح ملی و بین‌المللی در پی داشت اما به رغم آنکه گروهک تکفیری داعش رسماً مسئولیت آن را برعهده گرفت، هیچ‌گاه از سوی دولت‌ها و رسانه‌های فارسی‌زبان متخاصم محکوم نشد. تنها چند روز بعد از این حادثه با اقدامات پیچیده اطلاعاتی، 26 نفر دیگر از افراد شبکه داعش که در جریان این حمله نقش داشتند، در نقاط مختلف کشور یا حین خروج از مرز‌های شرقی دستگیر شدند. مطابق اطلاعیه وقت وزارت اطلاعات عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده عملیات در داخل کشور، تبعه جمهوری آذربایجان بود.
همچنین عنصر پشتیبانی کننده صحنه عملیات اول در شیراز، فردی افغانستانی به‌نام «محمد رامز رشیدی» با نام مستعار «ابوبصیر» و عامل تیراندازی در حرم مطهر به‌ نام «سبحان کمرونی» با نام مستعار «ابوعایشه» تبعه‌ تاجیکستان بود.  تروریست‌های مذکور، در استان‌های فارس، تهران، البرز، کرمان، قم و خراسان رضوی مورد تعقیب قرار گرفته و دستگیر شدند و تعدادی از آنها نیز در مرزهای شرقی و هنگام فرار از کشور بازداشت شدند. سرانجام با هلاکت عامل اصلی این حمله تروریستی در جریان عملیات اول، بامداد روز شنبه هفدهم تیرماه بود که احکام مجازات 2 نفر دیگر از عوامل حمله تروریستی اول به حرم مطهر شاهچراغ(ع)بعد از طی تشریفات قانونی در خیابان 9 دی شیراز اجرا شد و این دو نفر به دار مجازات آویخته شدند. پس از آن بود که رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی فارسی، ایران‌اینترنشنال، رادیو فردا، صدای امریکا و... تا چند روز نسبت به اعدام عوامل داعش ابراز ناراحتی کردند.

منبع: ایران

۱۴۰۲/۰۵/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...