نسخه چاپی

تأملی در راهبرد ائتلاف از شاهزاده تا تاجزاده !

تأملي در راهبرد ائتلاف از شاهزاده تا تاجزاده !

گاهی بنده در نقد مطالب تاجزاده به عمد نام او را «تاج» زاده می‌نویسم !دوستی با من تماس گرفت و گفت شما را به عدالت و انصاف می‌شناسم این نوع تیكه‌پرانی تو را از عدالت می‌اندازد. بنده برای او توضیح می‌دادم این تعبیر نمی‌تواند غیرواقعی باشد.

محمدكاظم انبارلويي - به گزارش نما ، 1-خداوند رحمت كند آيت‌الله العظمي بهجت را مي‌فرمود : «آنچه معاويه و يزيد بالفعل داشتند ، ما بالقوه داريم.خيلي به خود مغرور نشويم اين طور نيست كه آنها از جهنم آمده باشند و ما از بهشت . به خدا پناه مي‌بريم ! براي ما امتحان پيش نيامده تا معلوم شود با امام حسين (ع) هستيم يا با يزيد،(1)

همين تعبير را يك عارف گمنام قزويني در يك بيت شعر خلاصه كرده است :

دين حسين توست حرص و آز شمر و يزید

اين حسين را مي‌كشي تو آن دو را مي پروري

2- نمونه هاي بسياري در انقلاب اسلامي داريم كه متأسفانه در اثر غفلت يا جهل يا خيانت به رونمايي از به «فعليت» رساندن آن «قوه» پرداختند. در ميان اين افراد از مقامات عاليه سياسي گرفته تا مقامات عاليه علمي و روحاني ديده مي شود. مهدي نصيري اولين و آخرين آن نيست . اما مهارت او در اين دگرديسي آن است كه او بي‌پروا از رونمايي «شمر» درون پرداخته است.

تئوري اتحاد راهبردي از شاهزاده تا تاجزاده كه اخيرا براي مبارزه با نظام او مطرح كرده است مال او نيست.به روايت اكبر گنجي يك استاد دانشگاه سال گذشته آن را در خارج مطرح كرد و تاجزاده هم در آن كنفرانس به طور مجازي حضور داشت اما سكوت كرد و پاسخي نداد!

گنجي در همين يادداشت خود مي‌گويد: تاجزاده كه نسبت به هر موضوعي موضع مي‌گيرد در اين مورد سكوت كرده و حاضر نيست آن را نقد و رد كند.هيچ‌كس هم مقبول نيست از سوي او اين راهبرد را نفي كند!

3- 16 آذر 1402 براي لطف‌ا… ميثمي يك مراسم تجليل برگزار كردند.عنوان سخنراني خود او در اين گراميداشت «جامعه بدون حذف» بود . ميثمي از همه كساني كه به نوعي در انقلاب حذف شده‌اند خواست كنار هم قرار گيرند و براي تشكيل «جامعه بدون حذف» تلاش كنند!

او از حذف شدگان به عنوان «حزب رجاء» ياد كرد و گفت : حزب رجاء مخفف رانده‌شدگان جمهوري اسلامي است!

حرف ميثمي را مي‌توان ترجمه خفيف و ضعيفي از همان راهبرد اتحاد از شاهزاده تا تاجزاده دانست .

4- فرخ نگهدار او را همه مي‌شناسند رهبر چريك‌هاي فدايي خلق اكثريت برخي شيرين‌كاري‌هاي او را اوايل انقلاب به ياد دارند. او پس از انتخابات دوازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي يك تحليل مفصل 7300 كلمه‌اي نوشت كه خلاصه اين تحليل به زبان خود او اين است كه «تصميم جبهه اصلاحات مبني بر عدم شركت با حمايت چهره‌هاي محبوس و همراهي نهضت آزادي و جبهه ملي و ... و از همه مهمتر مورد پشتيباني سرشناس‌ترين شخصيت حامي جبهه يعني آقاي سيدمحمد خاتمي قرار گرفت. اين همگرايي گامي بلند و اميدآفرين در تجهيز كشور به يك اپوزسيون قانونی و پاسخگو در مقابل حكومت و مردم است!

فرخ نگهدار در اين تحليل طولاني در حقيقت راهبرد ائتلاف از شاهزاده تا تاجزاده را نه به صورت «اعلامي» بلكه «اعمالي» بيان كرده است.

بيان فرخ نگهدار يك ترجمه انگليسي از راهبرد ياد شده است.

5- حقير در تفسير و تحليل فتنه 88 همواره يك بيان تكراري داشتم و آن اينكه سرويس‌هاي دشمن توانسته‌اند يك اتحادي كه يك سرش سروش و يك سرش گوگوش است برقرار كنند.آن هنگام اتحاد شاهزاده و تاجزاده درون وباطن اين ياغيگري عليه انقلاب و جمهوريت نظام بود.

گاهي بنده در نقد مطالب تاجزاده به عمد نام او را «تاج» زاده مي‌نويسم !دوستي با من تماس گرفت و گفت شما را به عدالت و انصاف مي‌شناسم اين نوع تيكه‌پراني تو را از عدالت مي‌اندازد. بنده براي او توضيح مي‌دادم اين تعبير نمي‌تواند غيرواقعي باشد. اكنون با رونمايي مهدي نصيري از اين راهبرد نشان مي‌دهد فهم من از قضايا خيلي بي‌ربط نبوده است.

6- سخن آخر برگرديم به بيان رازآلود ، حكمت‌آميز و پندگونه آیت‌الله‌العظمي بهجت!

زايش شمر درون ، در زايشگاه سرويس‌هاي امنيتي دشمن يا زايشگاه حرص و طمع در رسيدن به قدرت و ثروت با دستياري نزديك‌ترين اعضاي خانواده يا دوستان نااهل صورت مي‌گيرد.جلوي اين زايش را نگيريم يك راست شمر درون ما مي‌رود روي سينه انقلاب مي‌نشيند و اشتهاي بريدن سر انقلاب را دارد.

مردم در طرد ، لعن و نفرين شمرها و يزيدهاي زمانه ترديد نمي‌كنند . سير و تطور دوران پس از انقلاب اين حقيقت را به وضوح بيان مي‌كند.

حرف مشفقانه امامين انقلاب طي 5 دهه گذشته همواره اين بوده است مواظب يزيد و شمر زمانه باشيد با او هم صدايي نكنيد مرز خود را در «فعل» و «قول» با مخالفان اسلام و با ضدانقلاب حفظ كنيد.

پي‌نوشت‌ها :

1- كتاب در محضر بهجت ج1 ص 185

2- چشم‌انداز ايران – شماره 143 دي و بهمن 1402

۱۴۰۳/۲/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...