نسخه چاپی

گفتگوی راهبردی سید كمال خرازی

موضع قاطعانه ایران: در صورت حمله اسرائیل، هیچ انتخابی جز حمایت از حزب‌ الله با تمامی امكانات نخواهیم داشت

موضع قاطعانه ايران: در صورت حمله اسرائيل، هيچ انتخابي جز حمايت از حزب‌ الله با تمامي امکانات نخواهيم داشت

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در گفت‌وگویی با یك رسانه انگلیسی مواضع ایران را درباره تحولات اخیر منطقه، مذاكرات بر سر پرونده هسته‌ای ایران و روابط تهران-مسكو تشریح كرد.

به گزارش نما ، در پی افزایش تنش‌ها میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی در مرز‌های شمالی اراضی اشغالی که نگرانی متحدان این رژیم را درباره گشوده شدن جبهه‌ای جدید مقابل آن افزایش داده است، «سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگویی هشدار داد که اگر رژیم اشغالگر حمله‌ای تمام‌عیار علیه حزب‌الله انجام دهد، با خطر بروز جنگی منطقه‌ای روبه‌رو خواهد شد که در آن تهران و «محور مقاومت» با «تمام امکانات» از حزب‌الله حمایت خواهد کرد.

حزب‌الله لبنان در پاسخ به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان نوار غزه که تا کنون به کشته شدن نزدیک به ۲۸ هزار نفر از آنها منجر شده و جمعیت این منطقه را بر اثر محاصره انسانی، حملات کورکورانه و کند شدن روند تحویل کمک‌های انسانی به شهر غزه در معرض قحطی و گرسنگی گسترده قرار داده است، حملات موشکی گسترده‌ای را علیه نقاطی در اراضی اشغالی انجام داده است.

مقامات ایران با دفاع از آرمان آزادی‌بخش نیرو‌های مقاومت منطقه و رد کردن ادعای غرب و رژیم صهیونیستی مبنی بر حمایت نظامی و تسلیحاتی از این نیرو‌ها و گفتن این که ارتباط ایران با آنها به شکل نوعی اتحاد است و ایران هیچ‌گونه نیروی نیابتی در منطقه ندارد، بار‌ها از زمان در گرفتن جنگ غزه نسبت به گسترش دامنه جنگ در منطقه هشدار داده‌اند.

درگیری‌ها میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله لبنان

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که خرازی در گفت‌‎وگو با این روزنامه مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران تمایلی به وقوع جنگی منطقه‌ای ندارد و از آمریکا، متحد اصلی رژیم صهیونیستی خواست که به آن برای جلوگیری از گسترش بیشتر تنش‌ها فشار بیاورد.

او در پاسخ به این که آیا ایران در صورت در گرفتن جنگی تمام‌عیار، به حمایت نظامی از حزب‌الله لبنان خواهد پرداخت، گفت: «تمام مردم لبنان، کشور‌های عربی و اعضای محور مقاومت، از لبنان در مقابل اسرائیل حمایت خواهند کرد. گسترش جنگ به نفع هچ‌کسی نیست، اما در صورت حمله اسرائیل به لبنان، تمام مردم لبنان، کشور‌های عربی و اعضای محور مقاومت از لبنان حمایت خواهند کرد.»

خرازی در این گفتگو بیان کرد: «احتمال گسترش این جنگ به کل منطقه وجود خواهد داشت که تمامی کشور‌های آن، از جمله ایران درگیر آن خواهند شد. در چنین وضعیتی، ما هیچ انتخابی جز حمایت از حزب‌الله با تمامی امکانات نخواهیم داشت».

او افزود: «گسترش جنگ به نفع هیچ کسی، نه ایران و نه آمریکا نیست».

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، مستقر در نیویورک، پیشتر، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس هشدار داد حمله گسترده رژیم صهیونیستی به لبنان به یک جنگ تمام عیار تبدیل خواهد شد.

در این پیام آمده است: «اگرچه ایران تبلیغات رژیم صهیونیستی مبنی بر قصد حمله به لبنان را جنگ روانی می‌داند، اما در صورت دست زدن به یک تهاجم نظامی تمام عیار، جنگی نابودکننده رخ خواهد داد. تمام گزینه‌ها، از جمله مشارکت کامل همه جبهه‌های مقاومت روی میز است».

نمایندگی ایران در سازمان ملل پیش از این نیز در پیامی در شبکه مجازی نوشته بود هر تصمیم نابخردانه‌ای توسط رژیم اشغالگر اسرائیل که ناظر به نابودی زیرساخت‌های لبنان و منطقه اشغالی ۱۹۴۸ باشد، منطقه را وارد جنگ جدیدی می‌کند.

خرازی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که به دور دوم کشیده شده است و نتیجه رقابت میان «مسعود پزشکیان» و «سعید جلیلی» پس از رای‌گیری جمعه، ۱۵ تیر مشخص خواهد شد، گفت با وجود «برخی تفاوت‌هایی» که بسته به این که چه کسی انتخاب شود، در رویکرد‌ها وجود خواهد داشت، راهبرد کلی سیاست خارجی از سوی مقام معظم رهبری ایران تعیین می‌شود و تغییری نخواهد کرد. فارغ از نتیجه نهایی انتخابات، راهبرد کلی سیاست خارجی ایران تغییری نخواهد کرد.

او گفت که انتخابات فرصتی برای «فرصت‌های نو» میان ایران و غرب خواهد بود، اما برای رسیدن به آن، کشور‌های غربی باید «از سیاست‌های فعلی کناره‌گیری کنند و در مذاکرات با ایران بر مبنای جایگاه برابر و احترام دوجانبه شرکت کنند.»

خرای افزود: «اگر آنها (کشور‌های غربی) تصمیم بگیرند همکاری کنند، ما آماده همکاری هستیم».

مذاکرات غیرمستقیم با واشنگتن

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت که جمهوری اسلامی ایران در صورتی که مذاکرات غیرمستقیم با واشنگتن منجر به بازگشت دوباره آن به توافق هسته‌ای شود، حاضر به برگزاری این مذاکرات خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) در سال ۲۰۱۸، متحمل شدن تحریم‌های بازگردانی‌شده آمریکا و بدعهدی شرکای اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان در زمینه کاهش تاثیر این تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری با ایران، به تدریج، به عنوان اقداماتی جبرانی، اجرای تعهدات هسته‌ای خود را ذیل این توافق کاهش داد.

برجام محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای رفع تحریم‌های ایجاد کرده بود. تلاش‌ها برای احیای این توافق نیز که با خروج یک‌جانبه آمریکا ضعیف شد، از جمله در مذاکرات وین که از مارس ۲۰۲۱ آغاز شد و پس از یک سال دچار وقفه شد، تاکنون به نتیجه نرسیده است.

اقدامات جبرانی ایران در چارچوب بند ۳۶ برجام بود. مقامات ایران تاکید کرده‌اند که این اقدامات برگشت‌پذیر هستند و به محض بازگشت طرفین توافق به پایبندی به تعهداتشان، این اقدامات را به حالت قبل باز می‌گرداند و اجرای تعهدات خود را ازسر می‌گیرد.

خرازی در بخش دیگری از این گفتگو درباره ادعای غرب و رژیم صهیونیستی درباره وجود هداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران گفت: «غرب مکانیسم ماشه را فعال کند، واکنش شدیدی دریافت خواهد کرد. ما قصد ساختن تسلیحات اتمی را نداریم.».

او همچنین تکرار کرد که اگر ایران با تهدیدی وجودی مواجه شود، «طبعا ما مجبور خواهیم بود دکترین خود را تغییر دهیم.»

مقامات ایران تاکید کرده‌اند که تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، صرفا، صلح‌آمیز است.

او افزود که اگر غرب تصمیم بگیرد مکانیسم ماشه (بازگردانی یک‌باره تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران) را برای بازگردانی تحریم‌های لغوشده تحت توافق هسته‌ای به کار ببندد، «واکنش شدیدی از ایران از نظر تغییر در راهبرد هسته‌ای آن دریافت خواهد کرد.»

خرازی بیان کرد: «تاکنون، ما تصمیمی برای غنی‌سازی بیشتر از ۶۰ درصد نداشته‌ایم، اما تلاش کرده‌ایم تجربیات خود را با استفاده از دستگاه‌ها و تنظیمات مختلف گسترش دهیم».

خرازی درباره ادعای اوکراین و متحدان غربی آن مبنی بر حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، ادعایی که بار‌ها از سوی تهران و مسکو رد شده است، با تاکید بر این که ایران در این درگیری بی‌طرف است، گفت که ایران پیش از حمله مسکو به اوکراین به آن پهپاد فروخته است.

او همچنین درباره نگرانی‌های غرب مبنی بر احتمال فروش موشک توسط ایران به روسیه گفت: «چنین اتهاماتی مطرح شده است، اما صحت ندارد». ایران در حال مذاکره با روسیه برای خریداری جنگنده است.

ایران گفته است برخلاف مداخله نظامی آشکار متحدان غربی اوکراین، ازهیچ یک از طرفین حمایت نمی‌کند و آماده میانجیگری بین آنها برای رسیدن به راهکاری سیاسی برای حل‌وفصل این مناقشه است.

با این حال، او با بیان این که «هیچ مانعی بین ایران و روسیه برای توافق تسلیحاتی وجود ندارد» افزود که تهران در حال مذاکره با روسیه برای خریداری هواپیما‌های جنگنده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پایان گفت: «ما قرار است در آینده نزدیک یک توافق جامع راهبردی با آنها امضا کنیم».

۱۴۰۳/۴/۱۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: