نسخه چاپی

تركیه شروط مصر برای عادی سازی روابط را پذیرفته است؟

عکس خبري -ترکيه شروط مصر براي عادي سازي روابط را پذيرفته است؟

رسانه انگلیسی با اشاره به عقب نشینی تركیه در مقابل عربستان و رژیم صهیونیستی و پذیرش پیش شرط های آنها برای عادی سازی روابط نوشت: مصر نیز پیش شرط هایی برای عادی سازی مطرح كرده است.

به گزارش نما، نشریه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی با اشاره به تلاش ترکیه برای عادی سازی روابط با مصر که در راستای سیاست"U"(بازگشت و عادی سازی با کشورها) و عقب نشینی از برخی سیاستهای گذشته آنکارا در قبال این کشورها است، نوشت: ایمن نور، مدیر شبکه خبری تلویزیونی الشرق که در دوره گذشته کاندیدای ریاست جمهوری مصر بوده و از منتقدین دولت سیسی است، به ما گفته است که اخیراً مقامات ترکیه خواستار کاهش یافتن برنامه های انتقادی خود از دولت مصر شده اند.

بر اساس این گزارش، این شبکه در گذشته می توانست با آزادی برنامه های خود را پخش کند اما در دوره اخیر وضعیت تغییر کرده است. ترکیه در حال حاضر با بحران اقتصادی روبروست و برای بدست آوردن پول، تجارت و سرمایه گذاری به سراغ کشورهای حاشیه خلیج فارس رفته و این موضوع بر سیاستهای این کشور بر شبکه های تلویزیونی مخالفان عربی که در استانبول و آنکارا فعال هستند، تاثیر گذاشته است. مصر نیز یکی از این کشورهاست.

ایمن نور افزوده است که مقامات ترکیه به او گفته اند که قصد نزدیک شدن به کشورهای منطقه را دارند و آنها نیز پیش شرطهایی برای عادی سازی روابط دارند. یکی از این شروط، بستن شبکه ها یا تلطیف برنامه های مخالفان دولتهای عربی منطقه است که از ترکیه منتشر می شود. همچنین خواستند که دیگر درباره سرویس امنیتی مصر یا خانواده سیسی برنامه ای نداشته باشیم.

این سیاست در قبال دیگر شبکه های تلویزیونی مخالف دولت مصر در ترکیه نیز اعمال می شود.

پس از برکناری محمد مرسی در مصر، بسیاری از رهبران و اعضای اخوان المسلمین به ترکیه رفته بودند و از آنجا علیه سیسی و حکومت وی فعالیت داشتند اما بدلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی به وجود آمده و نیز در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، اردوغان به دنبال عادی سازی روابط با کشورهای عربی و استفاده از سرمایه های آنهاست.

با این وجود، روابط ترکیه با مصر به نسبت روابط با دیگر کشورها به کندی پیش می رود.

عقب نشینی ترکیه برای عادی سازی روابط با عربستان و رژیم صهیونیستی دنبال شده که از جمله آنها محدود کردن فعالیت اعضای حماس در ترکیه و بسته شدن پرونده جنایت جمال خاشقجی بوده است.
منبع: تسنیم

۱۴۰۱/۲/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...